Wysoko w samorządowym rankingu

Powiększ
Wysoko w samorządowym rankingu
Gmina Radomyśl Wielki zajęła czwarte miejsce na Podkarpaciu w gronie gmin miejskich i miejsko-wiejskich w 18. edycji Rankingu Samorządów gazety „Rzeczpospolita”.

W zestawieniu tym oceniane są dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. Kryteria oceny ustala niezależna kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych. Podstawą wyliczeń w większości są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, a część wskaźnik opiera się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.
Liderzy rankingu wyłaniani są w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu (64 jednostek sklasyfikowanych w tegorocznej edycji), gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) oraz gmin wiejskich (1523 jednostki). W tym roku zwycięzcami zostali odpowiednio: Poznań, Starachowice i podkrakowska Wielka Wieś.
Gmina Radomyśl Wielki uzyskała 44,9 pkt. i znalazła się na 4. miejscu w naszym województwie (lepsze okazały się Jasło, Łańcut i Kolbuszowa) w gronie gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Za nami znalazły się takie nieodległe ośrodki miejskie jak: Nisko, Chęciny, Bochnia, Sandomierz, Mielec, Stalowa Wola czy Dębica. Pełne zestawienie: https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2022/gm_gmw

7 lutego 2023