Radomyśl Wielki w "Złotej Setce Gmin"

Powiększ
Radomyśl Wielki w "Złotej Setce Gmin"
Dzisiaj Gazeta Codzienna Nowiny opublikowała wyniki plebiscytu na „Złotą Setkę Gmin” województwa Podkarpackiego, w której gmina Radomyśl Wielki znalazła się na 81 miejscu, a była oceniana w kategorii Kreator Kapitału Społecznego.

Ranking opracowany został przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie na podstawie danych za 2012 rok. Ocenie poddane zostały dochody gminy, dochody własne na 1 mieszkańca, wydatki ogółem, wydatki majątkowe na 1 mieszkańca, udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, udział wydatków majątkowych w dochodach ogółem, udział liczby pracujących w ogólnej liczbie mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych przypadających na 100 mieszkańców oraz saldo: dochody i wydatki ogółem na 1 mieszkańca. Gmina miejsko-wiejska Radomyśl Wielki uzyskała w sumie 822 punkty jako aktywna gmina Podkarpacia.

Spośród miast będących siedzibami gminy w powiecie mieleckim, Radomyśl Wielki znalazł się między Mielcem, a Przecławiem, wyprzedzając Przecław, który uplasował się już poza setką, na 113 miejscu. Natomiast wśród miejscowości ocenianych w plebiscycie z powiatu mieleckiego nasza gmina poza gminami miejską (5) i wiejską (55) Mielec jest pierwsza, za nią znajdują się Czermin (104), Borowa (117), Padew Narodowa (119), Tuszów Narodowy (132), Gawłuszowice (135), Wadowice Górne (138). Gmina Radomyśl Wielki na 33 gminy miejsko -wiejskie biorące udział w plebiscycie jest 26.

Wypowiedź dr. Krzysztofa Kaszuby rektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie dla Nowin:

- Kategoria kreator kapitału społecznego, podobnie jak w poprzednich latach, cieszyła się największym zainteresowaniem wśród podkarpackich gmin. Kapituła w tej kategorii miała największy problem z wytypowaniem zwycięzcy. Gminy z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały setki przykładów szeroko rozumianej aktywności kształtującej wyższą jakość kapitału społecznego. Przesłane ankiety są pięknym świadectwem cennych inicjatyw społecznych oraz aktywności instytucji służących rozwojowi kultury, edukacji i sportu. Kreatorzy kapitału społecznego to także ludzie, stowarzyszenia i samorządy pamiętający o historii swojej społeczności lokalnej, potrafiący godnie uczcić pamięć naszych przodków. Tego typu aktywność jest szczególnie ważna dzisiaj, kiedy spotykamy się z akcjami fałszującymi historię i walkę Polski i Polaków o prawo do godnego istnienia. Za kreatora kapitału społecznego za rok 2012 kapituła uznała Łańcut (...) Dużo podobnych pięknych  przedsięwzięć zrealizowano w pozostałych gminach dziesiątki oraz tych, które znalazły się poza nią, jak Przemyśl, Rzeszów Krosno czy też Świlcza, Radomyśl Wielki. Hyżne, Lubaczów...

12 grudnia 2013