Powstanie ważna placówka

Powiększ
Powstanie ważna placówka
Jeszcze w tym roku w Pniu rozpocznie działalność Środowiskowy Dom Samopomocy. To dobra wiadomość dla rodzin z radomyskiej gminy, w których są osoby dorosłe dotknięte niepełnosprawnością intelektualną.

Środowiskowe Domy Samopomocy przeznaczone są dla osób, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w środowisku rodzinnym i społecznym. Pobyt w takiej placówce ma za zadanie zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej. Podopieczni ŚDS-ów w ramach indywidualnych lub zespołowych specjalistycznych treningów kształcą, rozwijają lub podtrzymują zdobyte wcześniej umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. - Przeprowadziliśmy analizę potrzeb w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi w naszej gminie. Jednoznacznie wynika z niej konieczność utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie naszej gminy – wyjaśnia Bożena Zaskalska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomyślu Wielkim.

Ogromne wsparcie dla rodzin

Niepełnosprawni mieszkańcy radomyskiej gminy nie mieli w zasadzie możliwości skorzystania z ŚDS w okolicznych dużych ośrodkach miejskich, gdyż chętnych jest tam więcej niż miejsc. Taka sytuacja powoduje, że osoby wymagające wsparcia pozostają w domu na zupełnym utrzymaniu rodziców. - Rodzice czy rodzeństwo nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednią opiekę tym osobom i często zgłaszali w GOPS potrzebę utworzenia takiego ośrodka. Dotyczy to szczególnie osób po 24. lub 25. roku życia (w zależności od rodzaju niepełnosprawności i typu placówki), które nie mogą już korzystać z ośrodków edukacyjno - rewalidacyjnych. Pozostają więc w domach, gdzie nie mają zapewnionej kontynuacji wszystkich działań rewalidacyjnych. Dotychczasowa praca, wysiłek rodziców i pedagogów może wówczas być zmarnowany. Jedyną szansą na dalszą rewalidację jest pobyt w odpowiedniej placówce – dodaje Zaskalska.

Gmina wykorzystała szansę

Wieloletnie starania samorządu gminy i osób zainteresowanych niepełnosprawnością intelektualną stworzyły szansę pozyskania środków finansowych na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Gmina Radomyśl Wielki w tym roku otrzymała z budżetu państwa dotacje w wysokości 200 tysięcy złotych na utworzenie ŚDS i blisko 76 tys. zł na jego prowadzenie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej pieniądze te zostały już wprowadzone do budżetu na 2015 rok. - Te 200 tysięcy złotych posłuży na zakupy inwestycyjne odpowiedniej klasy wyposażenia i sprzętu. Mamy już również zabezpieczone pieniądze na prowadzenie placówki do końca tego roku. Co ważne, gmina do 2020 roku najprawdopodobniej nie będzie musiała dopłacać do funkcjonowania ŚDS-u. Uważam, że powstanie tego typu ośrodka pomoże rozwiązać kolejną ważną kwestię w naszej gminie – mówi burmistrz Józef Rybiński.

W wyniku otwartego konkursu ofert samorząd powierzył prowadzenie ŚDS-u Stowarzyszeniu Nasza Gmina, które ma już wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu placówek dla osób niepełnosprawnych. W tym celu stowarzyszenie rozbudowało Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Pniu, który funkcjonuje od ponad dekady. To właśnie w tej nowej części będzie się mieścił ŚDS.

Dla kogo?

Dom rozpocznie swoją działalność na początku listopada. Będzie działał przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Znajdzie w nim miejsce 35 podopiecznych powyżej 18 roku życia. Pensjonariuszami będą osoby upośledzone umysłowo w stopniu głębokim, znacznym, umiarkowanym, osoby z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne oraz osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej są zaliczane do zaburzeń psychicznych z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych.

Usługi świadczone przez ŚDS będą obejmowały:

- trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym  dbałości o wygląd zewnętrzny, nauki higieny, umiejętności praktycznych, gospodarowania środkami finansowymi, trening kulinarny;

- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;

- trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;

- poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych  świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia, niezbędną opiekę;

- terapię ruchową, w tym zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;

- produkty żywnościowe do przygotowania  posiłków przez uczestników;

- inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy.

 

22 września 2015
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać‡ lepiej. Dowiedz się™ wię™cejRozumiem
Ładuje...