Podkarpackie przysmaki w Radomyślu Wielkim

Powiększ
Podkarpackie przysmaki w Radomyślu Wielkim
W sobotę (15 lipca) w Radomyślu Wielkim po raz 11. odbył się Podkarpacki Dzień Wędliniarza. Do naszego miasteczka tłumnie zjechali więc mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski, by pokosztować najsmaczniejszych wędlin z naszego województwa. Najlepsze wyroby otrzymały tytuł „Przysmak Ziemi Podkarpackiej”.

Nie zabrakło tradycyjnego punktu programu. Były więc degustacje najlepszych wędlin, które w tym roku promowało sześć firm wędliniarskich.

Przybyli na imprezę zajadali się kiełbasami wiejskimi, szynkami, polędwicami, boczkami, pasztetami czy kabanosami czy też kiełbaskami z grilla. ­ - Nasza gmina od lat słynie jako „zagłębie wędliniarskie”. Właśnie u nas funkcjonuje wiele, najczęściej rodzinnych, przedsiębiorstw mięsnych. To od dziesięcioleci nasza duma. Dbamy o nasze „zagłębie wędliniarskie” i cieszymy się, że z każdym roku się ono rozwija – powiedział burmistrz Józef Rybiński.

Promocja mięsa wieprzowego

W ramach PDW Podkarpacka Izba Rolnicza zorganizowała piknik mięsa wieprzowego.

Były więc liczne konkursy i zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

Nie zabrakło degustacji potraw z wieprzowiny – były m.in. bitki, gulasz, szaszłyki.

Lokalny patriotyzm przy wyborze wyrobów na nasze stoły

Nieodzowną częścią Podkarpackiego Dnia Wędliniarza jest konkurs wyrobów wędliniarskich na „Przysmak Ziemi Podkarpackiej”. W tym roku wyboru z 25 wyrobów dostarczonych przez dziewięć firm dokonała komisja konkursowa w składzie: prof. Władysław Migdał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (przewodniczący), prof. Maria Ruda i Elżbieta Lejko - kierownik mieleckiego Zespołu Doradców PODR. Jak podkreślało jury wybór „Przysmaków” to nie jest łatwe zadanie. - Przedstawione wyroby były naprawdę znakomite. Świadczą o wysokiej jakości wędlin wytwarzanych w naszych lokalnych zakładach. Powinniśmy się chwalić tym, co mamy dobrego i kierować się lokalnym patriotyzmem przy wyborze wyrobów na nasze stoły – stwierdziła prof. Maria Ruda.

Najsmaczniejsze

Ostatecznie „Przysmakami Ziemi Podkarpackiej” podczas PDW 2017 zostały:

- udziec weselny - Przetwórstwo Mięsne, Wyrób Kiełbas i Podrobów Andrzej Dudek z Radomyśla Wielkiego,

- polędwica z pieca - Masarnia Zbigniew Giża sp.j. z Żarówki,

- kiełbasa grillowa z serem - Firma Handlowo-Usługowa JUVITA Kurek Justyna z Dulczy Wielkiej,

- kiełbasa wiejska - Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Mrozowski z Radomyśla Wielkiego,

- golonka podkarpacka - PPM Taurus z Pilzna.

Każdy z wystawców otrzymał również wyróżnienie za jeden najlepszy produkt, jaki zaprezentował podczas imprezy. Uhonorowano też wystawców za gościnność.

Puchary i dyplomy wędliniarze odebrali z rąk posłanki Krystyny Skowrońskiej, radnego wojewódzkiego Jana Tarapaty, starosty Zbigniewa Tymuły, burmistrza Józefa Rybińskiego i wiceburmistrza Stanisława Lonczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Miękosia.

Patronaty

Podkarpacki Dzień Wędliniarza organizowany jest przez Burmistrza Radomyśla Wielkiego i radomyskie Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek. Patronat honorowy nad tym prestiżowym wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Polskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Patronat medialny nad Podkarpackim Dniem Wędliniarza sprawowały: TVP 3 Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio Leliwa, Radio RDN Małopolska, Nowiny, Tygodnik Regionalny Korso, Mieleckie Echa, Wieści Regionalne, Goniec Radomyski, gospodarkaPodkarpacka.pl, nowiny24,pl, hej.mielec.pl, czyliwiesz.pl, promocja.mielec.pl

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

17 lipca 2017