Hołd dla „Wyklętych”

Powiększ
Hołd dla „Wyklętych”
W Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Radomyślu Wielkim od 2015 roku organizowane są uroczyste akademie upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Święto honoruje i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963. Uczniowie poprzez udział w akademiach, konkursach oraz w biegu, uczą się historii swojej ojczyzny.

Więcej zdjęć - kliknij tutaj.

1 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego oraz z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej pamięci Żołnierzom Wyklętym. Piosenka ,,Kocham Wolność” w wykonaniu uczniów rozpoczęła akademię.  Uczennice klasy VIIa przygotowały wiersze o Żołnierzach Niezłomnych. Ich ubiór nawiązywał do ubioru z okresu II wojny światowej. Bardzo istotnym elementem ubioru były papierowe rogatywki przeznaczone do samodzielnego złożenia. Ubiór wszystkich uczestników akademii podkreślił wymowę tego dnia.

W tym dniu gościliśmy plutonowego Jarosława Staśko z 33. Dębickiego Batalionu Lekkiej Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który opowiedział o swojej pracy i pokazał uczniom sprzęt jakim posługują się żołnierze.

Odwiedził nas również Mariusz Sroka z grupy rekonstrukcyjnej „Rusal”, który pokazał naszym uczniom broń i sprzęt jakimi posługiwali się polscy  żołnierze walczący w okresie II wojny światowej. Nasi uczniowie brali udział w konkursie plastycznym i historycznym. W Szklonym Konkursie Historycznym o płk. Łukaszu Cieplińskim- Żołnierzu Wyklętym w kategorii Gimnazjum nagrody zdobyli:

 1. Isabel Pietras, Martyna Kuchnia,
 2. Julia Piertucha,
 3. Gabriela Paduch,

Wyróżnienia: Jakub Oleksiak, Konrad Guła, Kinga Jurkowska, Wiktoria Cichoń.

W kategorii Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII:

 1. Wiktoria Żala
 2. Dawid Jarosz,
 3. Maryla Bik,

Wyróżnienia :Martyna Ziobroń, Julian Pleban, Wiktoria Kopacz.

W kategorii Szkoła Podstawowa klasy V-VI:

 1. Karolina Żala,
 2. Antonii Pleban,
 3. Zofia Litwin.

Wyróżnienia: Julia Lazur, Karolina Jagoda

W konkursie plastycznym pt. „Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci” w kategorii kl.I – III:

 1. Zofia Chmura,
 2. Korneliusz Skiba,
 3. Nina Strawa.
 4. Wyróżnienia: Lena Baran, Zofia Pietras, Krystian Czapiga, Aneta Żala

W kategorii klas IV – VIII i Gimnazjum:

 1. Milena Subernat,
 2. Amelia Pytka,
 3. Antonii Pleban.

Wyróżnienia: Martyna Ziobroń, Magdalena Jaje, Aurelia Węglarz, Weronika Kopacz, Amelia Jarosz, Zofia Litwin

Żołnierzom Niezłomnym uczniowie i nauczyciele oddali hołd uczestnicząc w II Szkolnym Biegu oraz w Marszu. Uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  wraz z wychowawcami  przebiegli dystans 1963 metrów. Jest to symboliczny odcinek upamiętniający datę śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego skazanego na śmierć żołnierza walczącego o wolną Polskę. Natomiast   uczniowie klas I -III wraz z wychowawcami uczestniczyli  w marszu na odległość 500 m, który również upamiętniał Żołnierzy Niezłomnych. W biegu uczestniczyło 210 uczniów   natomiast w marszu 100 uczniów, którzy zadeklarowali, że w następnym roku chcą uczestniczyć w biegu, jak ich starsi koledzy. Każdy uczestnik został nagrodzony medalem upamiętniającym nasz bieg oraz słodkim poczęstunkiem.

Za wsparcie podczas realizacji tego projektu, za pomoc i życzliwość serdecznie dziękujemy dyrektorowi Stanisławowi Taborowi i wicedyrektor Agnieszce Lazur, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.

Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów, za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań mających na celu szeroko rozumianą edukację:  Fundacji Wolność i Demokracja, pani Annie Jastrzębskiej – Trzeciak;  Banku Spółdzielczemu w Radomyślu Wielkim, właścicielom  firmy Geyer&Hosaja; Małgorzacie Stachowicz, Teresie Rusinowskiej, Beacie Wilk i Aleksandrze Oleksiak, właścicielkom apteki „Witaminka”; Arturowi Pytce z firmy „Pytka”; Alinie i Feliksowi Jaje, właścicielom firmy „Martika”; państwu Furgał, właścicielom Firmy Handlowo – Usługowej; Krzysztofowi i Pawłowi Kużdżałom, właścicielom Firmy Transportowej; Piotrowi Gerze, właścicielowi firmy „Hydro Instal”; Piotrowi i Kazimierzowi Żalom, właścicielom firmy „Pika”, właścicielowi firmy Ubój i Przetwórstwo Mięsa – Władysław Giża: Stanisławowi Dubiel -właścicielowi STA-BUD-u; Piotrowi Misiewiczowi właścicielowi firmy Petros: Rafałowi Kilianowi właścicielowi Agropatru; właścicielom pizzerni „Latina”, firmie Metalpol z Mielca, Renacie Dubiel właścicielce Usług Cateringowych.

 „Im dajesz więcej tym, większym się stajesz.

Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować.

Bowiem dawać to nie znaczy tracić.”

Antoine de Saint Exupery

Imprezę przygotowały: Barbara Żala i Małgorzata Chmura.

4 marca 2019