Zagłosuj na obserwatorium

Powiększ
Zagłosuj na obserwatorium
Od dzisiaj można oddawać głosy w konkursie „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”. Wśród nominowanych jest radomyski projekt pn. „Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki”.

Projekt ten dotyczył budowy Obserwatorium Astronomicznego w Radomyślu Wielkim i zakupu pomocy dydaktycznych dla ówczesnego gimnazjum. Został on nominowany w konkursie „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany” w kategorii „Kreatywny region”. Celem plebiscytu jest ukazanie rozwoju naszego województwa poprzez wykorzystanie funduszy unijnych (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020).

Głosowanie

Na nasz projekt można głosować klikając w link https://mistrzowskiezmiany.pl/nominacje/poprawa-infrastruktury-dydaktycznej-w-gminie-radomysl-wielki/
Głos należy potwierdzić klikając w link potwierdzający, który otrzymamy na maila podanego podczas głosowania (link powinien przyjść zaraz po oddaniu głosu, choć zdarza się, że przychodzi z kilkuminutowym opóźnieniem – proszę nie zapomnieć o kliknięciu, aby głos został zaliczony). Można głosować raz dziennie przy użyciu jednego maila. Głosowanie potrwa do 27 września do godz. 23:59. Zwycięzcą zostanie projekt, który uzyska największą liczbę głosów w czasie trwania głosowania. Zachęcamy Państwa do głosowania i umieszczenia informacji o głosowaniu internetowym na nasze Obserwatorium Astronomiczne w mediach społecznościowych.

O konkursie

Po przeanalizowaniu wszystkich zakończonych projektów zrealizowanych w ramach RPO kapituła zaprosiła 65 wnioskodawców do udziału w konkursie. 45 spośród nich przesłało swoje zgłoszenia. Zostały one ocenione przez jury pod przewodnictwem Wioletty Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Po zsumowaniu punktów powstała lista rankingowa. W wyniku obrad Kapituła nominowała 25 projektów zrealizowanych przy wsparciu z RPO (po pięć w każdej kategorii konkursowej).

O naszym projekcie

Poddziałanie: 6.4.3 Szkolnictwo ogólne
Czas realizacji projektu: 1.12.2016-30.09.2017
Wartość projektu: ok. 738,62 tys. zł
Wartość dofinansowania z UE: ok. 442,83 tys. zł

Projekt doprowadził do polepszenia warunków edukacji i kształtowania nowych umiejętności przez uczniów m.in. poprzez zakup specjalistycznego sprzętu np. do projektowania przestrzennego i procesu drukowania 3D, a także konstruowania, budowania, programowania i wprawiania w ruch robotów wykorzystując zestaw specjalnych klocków. Uczniowie mieli możliwość nauki podstaw obsługi dronów. Z kolei budowa Obserwatorium Astronomicznego (OA) pobudziła zainteresowanie astronomią. Nie tylko wśród uczniów, którzy chętnie podejmowali działania na rzecz wszechstronnego rozwoju uczestniczących w kółkach zainteresowań. Podczas cyklicznych eventów pn. AstroNight popularyzujących astronomię i przybliżających zainteresowanym nocne niebo pojawiło się kilka tysięcy osób, które mogły oglądać zaćmienie księżyca, planety, wielką opozycję Marsa będącego najbliżej Ziemi, tranzyt międzynarodowej stacji kosmicznej na niebie czy wzmożoną aktywność spadających gwiazd. OA ma też wymierne sukcesy. Pan Mariusz Bajer korzystając z radomyskiego OA odkrył 16 gwiazd zmiennych, które organizacja AAVSO wpisała do swojego rejestru. W pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa OA wykonało ok. 100 przyłbic ochronnych w druku 3D, które trafiły do szpitala w Mielcu i opiekunek socjalnych z GOPS-u mającymi kontakt z osobami starszymi. Obserwatorium współpracuje z ESERO Polska, edukacyjnym biurem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Edukatorzy OA recenzują książki o tematyce astronomicznej i przeprowadzają konkursy. Jako wystawca Obserwatorium wzięło udział w pokazach Air Show 2018 w Radomiu, w Festiwalu Nauki w Jasionce w 2017 r. (2 tys. odwiedzin). O obserwatorium i wpływie funduszy mowa była m.in. w programie TVP Rzeszów Wprowadzamy zmiany

20 września 2021