Wycieczka do Łańcuta i Markowej

Powiększ
Wycieczka do Łańcuta i Markowej
18 listopada uczniowie z klas VI – VIII Szkoły Podstawowej w Zdziarcu wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów w okresie II wojny światowej w Markowej.

 

W pałacu - jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku - młodzież podziwiała: Salon Narożny, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Salę Balową, Apartament Paradny, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami; przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu. Następnie, zachwycając się malowniczym parkiem w stylu angielskim wycieczkowicze udali się do wozowni, gdzie podziwiali kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona jest kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.
W Muzeum w Markowej, przewodnik przybliżył uczniom sytuację Żydów w czasie II  wojny światowej, opowiedział o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawił tragiczną historię rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria oraz sześcioro ich dzieci zostali zabici 24 marca 1944r. przez niemiecką żandarmerię dowodzoną przez Eilerta Diekena. Zamordowani zostali również Żydzi, którzy ukrywali się w domu Ulmów.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie np: fotografie wykonane przez Józefa, książki i przedmioty codziennego użytku. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pomnik ofiar Holokaustu, tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu oraz Ścianę Pamięci, gdzie umieszczono nazwiska mieszkańców naszego regionu, którzy ratowali wyznawców judaizmu. Dla młodzieży była to niezwykle cenna lekcja historii.

24 listopada 2021