Gmina wysoko na Podkarpaciu

Powiększ
Gmina wysoko na Podkarpaciu
Gmina Radomyśl Wielki znalazła się na 4. miejscu w województwie podkarpackim w gronie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców w rankingu "Gmina dobra do życia".

Ranking badający po raz pierwszy jakość życia w polskich gminach ogłosił Serwis Samorządowy PAP. Dobór wskaźników został tak stworzony by brał pod uwagę potrzeby przeciętnej polskiej rodziny z dziećmi i dziadkami mieszkającymi w pobliżu. Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto w sumie na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny wskaźnik jakości życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty, dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni, infrastruktury kulturalnej i do Internetu. Autor wziął też pod uwagę mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Gminy sklasyfikowano w rankingu ogólnokrajowym, jak i w pięciu kategoriach biorąc pod uwagę ich wielkość. Gdzie zatem mieszka się najlepiej w Polsce? W stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu pochodzi z tego regionu. Drugim widocznym trendem jest dominacja w zestawieniu gmin podmiejskich – w pierwszej dwudziestce jest ich aż 15. A jak wypada Radomyśl Wielki. Całkiem dobrze. W gronie 2477 gmin uplasował się na 275. miejscu; ale już w województwie podkarpackim na 15. lokacie, a biorąc pod uwagę tylko gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. na czwartym miejscu, zaś same gminy miejsko-wiejskie - na pierwszym miejscu. Wskaźnik jakości życia w naszej gminie wyniósł 55,84. Dla porównania wskaźnik zwycięzcy to 69,08, a ostatni samorząd uzyskał 38,32.

26 listopada 2021