Zapłacimy 700 procent więcej za prąd

Powiększ
Zapłacimy 700 procent więcej za prąd
W przyszłym roku Gmina Radomyśl Wielki zapłaci za energię elektryczną ponad siedem razy więcej niż obecnie. Będzie to wydatek w kwocie ponad 3 milionów złotych w skali roku. Tak wynika z przeprowadzonego przetargu przez Mielecką Grupę Zakupową, której nasza Gmina jest członkiem i jednocześnie liderem.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej jednym z głównych tematów obrad były bardzo wysokie ceny prądu, jakie w nadchodzącym roku dotkną gminne instytucje: urząd, GOPS, SCKiB, szkoły, ośrodek zdrowia. Dotyczy to także oświetlenia ulicznego. Burmistrz Józef Rybiński poinformował o wyniku przetargu, z którego wynika siedmiokrotny wzrost cen energii elektrycznej w 2023 roku, w porównaniu z obecnymi cenami. Za prąd w obecnym roku Gmina Radomyśl Wielki zapłaci ok. 467 tys. zł brutto. Przeprowadzony przetarg pokazał, że w przyszłym roku trzeba się szykować na wydatek rzędu 3,27 mln zł brutto! To wzrost aż o 2,8 mln zł.

Drastyczny wzrost

- Jesteśmy zszokowani wynikiem tego przetargu i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Przyszły rok będzie bardzo trudnym dla samorządów ze względu na ceny energii elektrycznej. Do tej pory kosztowała nas ona niespełna pół miliona złotych. W przyszłym roku ma to być grubo ponad 3 mln zł. Musimy szukać dodatkowych 2,8 mln zł na sam prąd – mówi burmistrz Rybiński. - Mimo tych tak drastycznych podwyżek zdecydowaliśmy się na podpisanie umowy, gdyż nie zanosi się, aby w kolejnych przetargach było cokolwiek taniej, wręcz przeciwnie. Zapowiedziane przez rząd nowe wpływy do budżetów samorządów są zbyt niskie, by pokryły podwyżki cen prądu i gazu. Dlatego jako Konwent Samorządów Powiatu Mieleckiego wystosowaliśmy pismo do premiera, aby rząd zastosował jakieś ulgi dla gmin – informuje burmistrz.

Gmina szuka oszczędności

Póki co włodarze wielu samorządów zmuszeni są szukać oszczędności w zużyciu gazu i prądu. Trwają międzygminne konsultacje dotyczące rozwiązań korzystnych dla samorządowych budżetów. - We wrześniu mieliśmy okres zebrań wiejskich. Niemniej jak tu rozmawiać o przyszłorocznym budżecie, o inwestycjach, jak przed nami takie podwyżki. Radni, sołtysi i mieszkańcy naciskają na realizację kolejnych zadań, ale teraz nic nie można powiedzieć. Najpierw trzeba się zmierzyć z tymi podwyżkami. Musimy się zastanowić jak zaoszczędzić na gazie i prądzie. Na pewno nie będzie żadnych nowych inwestycji oświetleniowych. Oświetlenie uliczne będzie włączane w godzinach wieczornych i wyłączane o godz. 22.00, za wyjątkiem Rynku w Radomyślu Wielkim, który będzie oświetlony do północy. Rano oświetlenie nie będzie włączane. Póki co nie wyobrażam sobie przejścia na pracę zdalną w gminnych instytucjach czy szkołach – dodaje włodarz Radomyśla Wielkiego.

Wprowadzone zostaną też ograniczenia dotyczące świątecznych iluminacji zostaną włączone 6 grudnia, a więc w Świętego Mikołaja. Zostaną wyłączone po 6 stycznia, a więc zaraz po Święcie Trzech Króli. Dotychczas były do 2 lutego. Iluminacje będą włączane wieczorową porą i wyłączane o północy. Do tej pory świeciły się przez całą noc.

Dodajmy, że w tym roku 12 samorządów należących do Mieleckiej Grupy Zakupowej za prąd zapłaci ok. 9,5 mln zł, a w przyszłym roku będzie musiało znaleźć w budżetach aż 67,2 mln zł!

5 października 2022