Nowy wóz i sztandar

Powiększ
Nowy wóz i sztandar
Niedziela, 2 lipca, zapisze się na stałe w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Dulczy Małej. Miejscowi druhowie oficjalnie odebrali nowy wóz bojowy oraz nowy sztandar jednostki.

 

Jednostka OSP w Dulczy Małej została utworzona w 1956 roku. Cztery lata później powstała tam pierwsza niewielka remiza, a druhowie zyskali motopompę PO-3 i podstawowy sprzęt gaśniczy na ogumionym wozie. Na nowy Dom Strażaka, który powstał w czynie społecznym, Dulcza Mała czekała kolejne dwie dekady.

- Z kolei 20 lat temu otrzymaliśmy nowo skarosowany średni samochód pożarniczy Star 200, a nasza OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego – przypomniał Eugeniusz Ryba prezes OSP Dulcza Mała. Teraz duleccy strażacy przesiedli się do nowoczesnego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Koszt zakupu tego pojazdu to 900 tysięcy złotych, a ponad połowę wyłożyła Gmina Radomyśl Wielki (465 tys. zł.). NFOŚiGW/WFOŚiGW i KSRG przekazały 425 tys. zł, a 10 tys. zł dołożyło mieleckie starostwo.

Symbolicznego przekazania wozu strażakom dokonał burmistrz Józef Rybiński

Symbolicznego przekazania wozu strażakom i chrztu przy pomocy szampana dokonał burmistrz Józef Rybiński. - Gratulacje należą się nie tylko strażakom, ale wszystkim mieszkańcom Dulczy Małej. Straż jest dla ludzi. Możecie więc czuć się bezpiecznie. Macie bowiem jednostkę wyposażoną, wyszkoloną i  przygotowaną do akcji – powiedział burmistrz Rybiński.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał m.in. burmistrz Józef Rybiński

- Przez ostatnie osiem lat udało nam się kupić prawie 370 takich samochodów. To pokazuje, jak wzmocniły się jednostki OSP, jak doceniane są jednostki OSP na Podkarpaciu – przekazał obecny w Dulczy Małej nadbryg. Andrzej Babiec, podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - To dzięki współpracy z posłem Fryderykiem Kapinosem, ale też z posłem Zbigniewem Chmielowcem, udaje nam się wzmacniać OSP – wskazywał. Za wsparcie dla duleckich druhów podziękował także burmistrzowi Rybińskiemu. - Bez środków Gminy nie udałoby się tego wozu zakupić. To ponad 50% budżetu – podkreślił.

Drugim ważnym wydarzeniem w Dulczy było przekazanie strażakom-ochotnikom nowego sztandaru, który zastąpił wcześniejszy, ufundowany jeszcze w czasach PRL, w 1984 r. - Sztandar to chluba jednostki. Na niego ślubują najmłodsi strażacy, przysięgę składają ci, którzy są w akcji ratowniczej – podkreślał Franciszek Augustyn, prezes powiatowy ZOSP, który przekazał sztandar duleckim druhom.

Uroczystości w Dulczy Małej miały charakter ogólnogminny. Stawiły się delegacje OSP z niemal całej gminy. Wielu strażaków otrzymało medale.

Fotoreportaż - kliknij tutaj.

12 lipca 2023