Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Przejdź do strony głównej
oficjalny portal internetowy
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Ochrona danych osobowych - RODO
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminny Portal Mapowy
Gminny kalendarz imprez
Poniedziałek | 8.00 – 16.00 |
Wtorek | 7.30 – 15.30 |
Środa | 7.30 – 15.30 |
Czwartek | 7.30 – 15.30 |
Piątek | 7.30 – 15.30 |
Burmistrz
Radomyśla Wielkiego
przyjmuje interesantów
w poniedziałki
od 800 do 1600
Podkarpacki Dzień Wędliniarza, który odbył się 7 lipca 2013 roku w Radomyślu Wielkim przeszedł do historii i zapisał się nie tylko dużą frekwencją i pysznym jedzeniem, ale także kolejnymi wyróżnieniami dla wędliniarzy z regionu i dla mieszkańców biorących udział w konkursie na danie lokalne. Była to już VII edycja tego przedsięwzięcia.
Od lat Dzień Wędliniarza przyciąga do Radomyśla Wielkiego tłumy ludzi poszukujących tradycyjnie produkowanych, lokalnych wyrobów mięsnych oraz dobrej zabawy. Tego nie zabrakło i w tym roku. W sumie 12 producentów z Podkarpacia kusiło przysmakami na swoich stoiskach, mieszkańcy mogli degustować do woli. Poza degustacją, na stoiskach można było też kupić wędlinę, aby zaopatrzyć lodówkę w najlepszej jakości produkty.
Całą imprezę utrzymaną w klimacie biesiadnym urozmaicały koncerty Kapeli Ludowej „Radomyślanie”, Mieleckiej Kapeli Podwórkowej i zespołu Zodiak.
Tradycją jest też konkurs na „Przysmak Ziemi Podkarpackiej”, do którego swoje najlepsze produkty zgłaszają firmy wędliniarskie. Jury obradowało w następującym skłądzie: Jacek Tejchma etnograf i dyrektor SCK w Mielcu - przewodniczący komisji, Marta Rybińska - Jarosz - weterynarz, Elżbieta Leyko z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Małgorzata Długosz - Rząsa i Justyna Stręciwilk z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Zespół specjalistów po spróbowaniu wszystkich wyrobów, w tym roku wyłonił 5 zwycięzców. Puchary otrzymali:
- za szynkę wędzoną Ubój i przetwórstwo Mięsne MARTIKA Alina Jaje z Radomyśla Wielkiego
- za żeberka wędzone Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa z Dulczy Wielkiej
- za zestaw Biesiadny firma Haliny Kozik z Podleszan
- za łopatkę pieczoną Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Mrozowski z Radomyśla Wielkiego
- za boczek – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Andrzej Warias z Radomyśla Wielkiego
Wyróżnienia trafiły do: Andrzeja Kurka za galaretę, Zbigniewa Giży za szynkę domową, firmy Niem-Pol za pasztet domowy pieczony, firmy Jasiołka za kabanos dukielski, Andrzeja Dudka za złotą kaczkę, Władysława Giży za szynkę tradycyjną - udziec firmowy bez kości i do Dobrowolskich za zrazową z wędzarni stryjka.
Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński w tym roku postanowił wyróżnić też najbardziej gościnne stoisko i oryginalnie urządzone. Pierwszy tytuł trafił do Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Zbigniew Giża z Żarówki, a drugi do F.H.P Andrzej Kurek z Dulczy Wielkiej.
Pierwszy raz w gminie była także organizowany konkurs na danie lokalne PN. „Wielki Smak Radomyśla”, w którym udział brali mieszkańcy. Z kilku zgłoszeń komisja konkursowa w składzie: Anna Bratek rzeczniczka prasowa Urzędu Gminy, Andrzej Ziobroń przewodniczący Rady Osiedla, Jóżefa Smagacz radna, Krystyna Ziemba nauczycielka gastronomii w ZSZ w Radomyślu Wielkim i Zbigniew Wawer redaktor Korso przyznali następujące miejsca:
I miejsce dla Sołectwa Pień za „Wykwintną cielęcinę radomyską”
II miejsce dla Teresy Jołdy za „Pasztet z Dąbia”
III miejsce dla Teresy Jołdy za „Nalewkę śliwkową Staropolską” oraz dla Krystyny Ryś i Heleny Wójcik ze Zdziarca za „Sernik zdziarzecki”
Wyróżnienie przyznano OSP w Dulczy Małej za „Strażacką grochówkę z kotła”, którą można było też spróbować w czasie Podkarpackiego Dnia Wędliniarza.
Nagrody i dyplomy razem z Burmistrzem Jóżefem Rybińskim wręczał Andrzej Ziobroń członek komisji konkursowej "Wielki Smak Radomyśla"
Wyróżnienie dla OSP w Dulczy Małej
III miejsce dla pań ze Zdziarca
III i II miejsca dla Teresy Jołdy z Dąbia
I miejsce dla sołęctwa Pień
Imprezę swoją obecnością zaszczycili również goście: posłanka Krystyna Skowrońska, radny sejmiku woj. podkarpackiego Jan Tarapaty, starosta mielecki Andrzej Chrabąszcz, dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu w Starostwie Powiatowym Stanisław Tomza.
Burmistrz Radomyśla Wielkiego organizacją Podkarpackiego Dnia Wędliniarza od siedmiu lat, docenia pracę nie tylko zakładów z gminy, ale i całego Podkarpacia.
Starosta Andrzej Chrabąszcz zwrócił uwagę na wielki walor jakim jest lokalna produkcja wędlin w tradycyjny sposób, tak chętnie kupowanych i często poszukiwanych przez Polaków.
Posłanka Krystyna Skowrońska nie kryła zadowolenia, że wędliny z Radomyśla Wielkiego regularnie są dostarczane do wybranych sklepów w Warszawie, a przez to znane i cenione nie tylko w gminie.
Radny Jan Tarapata podkreśał gospodarczy wpływ zakładów mięsnych na region, w którym działają.
VII Podkarpacki Dzień Wędliniarza, który odbywał się na radomyskim stadionie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Zodiak.