Święto plonów w Dulczy Małej

Powiększ
Święto plonów w Dulczy Małej
Dulcza Mała była gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych w gminie Radomyśl Wielki, gdzie na miejscowym boisku sportowym zaprezentowano ponad 20 przepięknych wieńców.

Dożynki odbyły się 18 sierpnia 2013 r., a rozpoczęła je uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulczy Małej, sprawowana w intencji rolników. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy na czele z gospodarzem dożynek Eugeniuszem Rybą (członkiem zarządu Powiatu Mieleckiego, członkiem Zarządu Wojewódzkiego OSP RP, komendantem OSP w Dulczy Małej) oraz starostami Teresą Kij (sołtyską Dulczy Małej, członkinią OSP, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne) i Stanisławem Jurasem (właścicielem gospodarstwa rolnego, hodowcą drobiu, pracownikiem Urzędu Miejskiego) przeszedł na stadion.

Korowód składający się z grup wieńcowych poprowadziła kapela ludowa Radomyślanie.

Następnie na stadionie po przekazaniu przez starostów gospodarzowi chleba dożynkowego, który jest uwieńczeniem tegorocznym żniw, rozpoczęła się uroczystość obrzędowa. Poszczególne grupy wieńcowe prezentowały publiczności swoje wieńce i obśpiewywały je. Wiele przyśpiewek, do tradycyjnych ludowych melodii miało teksty związane z obecną sytuacją gospodarczo – społeczną w danych wsiach, ale nie zabrakło też nowoczesnych melodii. Niektóre grupy miały swoich akompaniatorów, którzy przygrywali na akordeonach, harmoniach czy keyboardach.

Wszystkie z 13 miejscowości gminy Radomyśl Wielki przygotowały swoje wieńce dożynkowe, niektóre miały ich nawet 4, a ich prezentację oglądał m.in. burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński wraz z małżonką.

- Chciałem wyrazić słowa uznania i szacunku pod adresem rolników i wszystkich producentów żywności z naszej gminy. Dzisiaj dzielimy się chlebem, który jest symbolem jedności w tej konkretnej grupie społecznej - rolników. Trzeba się podpisać pod tym, co podczas prezentacji wieńca zaśpiewała grupa z Pnia, że dzisiaj praca rolnika nie jest doceniana. Wieś postrzegana jest jako miejsce gdzie można wypocząć na łonie natury, a zapomina się o tym, że wieś jest miejscem ciężkiej pracy rolnika gdzie powstaje chleb, bez którego nie da się żyć – zaznaczył gospodarz gminy, tym samym zachęcając do kupowania lokalnych produktów.

Na zakończenie burmistrz życzył rolnikom dużo zdrowia i siły do dalszej pracy na roli oraz wzajemnego szacunku.

Ostatnie dożynki w Dulczy Małej odbyły się 14 lat temu, gospodarz uroczystości Eugeniusz Ryba podkreślał, że dla miejscowości jest to bardzo duże wyróżnienie. Zaznaczał też, że dożynki są okazją do promocji rozwijającej się Dulczy Małej, w której cały czas prowadzone są istotne inwestycje.

Dożynki Gminne uświetniły występy kapel Radomyślanie i Kije, a gwiazdą wieczoru był Damian Holecki, który rozgrzał publiczność wykonując biesiadny repertuar oraz swoje autorskie piosenki. Na scenie zrobiło się też kolorowo dzięki strojom chórzystek artysty.

Święto plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem Edit.

W czasie tegorocznych Dożynek Gminnych w Dulczy Małej uhonorowano pracę poszczególnych grup wieńcowych nagradzając ich dzieł. Komisja obradowała w składzie:

Przewodniczący Stanisław Lonczak zastępca burmistrza Radomyśla Wielkiego

Teresa Kij starościna dożynek

Stanisław Juras starosta dożynek

Józefa Smagacz przewodnicząca Komisji Kultury i Oświaty przy Radzie Miejskiej w Radomyślu Wielkim

Małgorzata Weryńska – Sorochman plastyczka SCKiB w Radomyślu Wielkim

Małgorzata Cichoń instruktorka SCKiB w Radomyślu Wielkim

I miejsce zajęły wieńce z miejscowości: Dulcza Mała (2 wieńce), Partania (5 wieńców), Podborze (2 wieńce), Pień, Dąbrówka Wisłocka, Ruda, Dulcza Wielka, Zdziarzec, Dąbie (2 wieńce), Radomyśla Wielki, Janowiec, Zgórsko (2 wieńce), Żarówka

II miejsce zajęły wieńce z miejscowości: Pień

III miejsce zajęły wieńce z miejscowości: Dulcza Mała, Żarówka

19 sierpnia 2013