Andrzej Ziobroń najlepszym wolontariuszem

Powiększ
Andrzej Ziobroń najlepszym wolontariuszem
Andrzej Ziobroń z Radomyśla Wielkiego w IV edycji Konkursu Podkarpackiej Rady Organizacji Pozarządowych zajął III miejsce w kategorii wolontariusz. Wręczenie nagród odbyło się 22 października 2013 r. w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Wręczenie nagród miało miejsce przy okazji debaty „Dobro wspólne – lepsza jakość życia”, którą zorganizował Samorząd Województwa Podkarpackiego, Podkarpacka Rada Organizacji Pozarządowych, Fundacja SOS Życie i Fundacja Konkursu Pro Publico Bono.

Laureat konkursu, w kategorii wolontariusz, Andrzej Ziobroń jest rodowitym Radomyślaninem. Obecnie jest Prezesem Zarządu Osiedla w Radomyślu Wielkim, założycielem i Prezesem Stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”, bierze bardzo aktywny udział w animacji i organizacji życia kulturalnego młodzieży i seniorów w gminie. Od lat Pan Andrzej jest zaangażowany w życie społeczne swojej gminy. Nawet po powrocie z USA w 2007 roku, po kilkunastu latach emigracji, będąc już na emeryturze poświęcił się pracy społecznej i zawiązał Stowarzyszenie „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”. Stowarzyszenie prowadzi różnorodne działania – od sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych, przez promocyjne, do integracyjnych. W ciągu kilku lat udało się rozwinąć ofertę dla wielu, różnych grup wiekowych – „od seniora do przedszkola”.

Laureat  w trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych, przez 8 lat był wolon­tariuszem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku i został odznaczony za to prestiżowym medalem Merentibus.

Ponad to Pan Andrzej opracowuje także Encyklopedię Radomyśla Wielkiego. 

Andrzej Ziobroń ur. 20.03.1943 r. w Radomyślu Wielkim. W latach szkolnych był harcerzem XII Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Dywizjonu 303 i zajmował się modelarstwem lotniczym. Absolwent Technikum Mechanicznego w Mielcu. Po zdaniu matury w 1962 r. zaczął pacę w biurze konstrukcyjnym mieleckiej WSK, przekształcony później w Zakład Doświadczalny i Ośrodek Badawczo - Rozwojowy. Początkowo pracował jako młodszy referent, a następnie na stanowiskach konstruktorskich i jako kierownik Działu Opisów i Eksploatacji. W 1970 r. ukończył studia na Politechnice Krakowskiej, wydział zaoczny w Mielcu otrzymując tytuł inżyniera mechanika. Uzyskał także uprawnienia tłumacza tekstów technicznych z języka rosyjskiego i uprawnienia rzeczoznawcy zespołu w specjalności sprzęt lotniczy i szybowcowy. Ukończył szereg kursów specjalistycznych, prowadził różne szkolenia lotnicze m.in. we Lwowie. Był aktywnym członkiem wielu organizacji społecznych: SIMP, Polskiego Towarzystwa Archeologiczno – Numizmatycznego, Polskiego  Związku Filatelistów, ZHP i FKS Stal Mielec.

W 1994 r. został wybrany na radnego i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej lecz przed upływem kadencji zrezygnował z tych funkcji ze względu na wyjazd do USA w 1995 r. Tam wspólnie z synem założył i prowadził firmę, a ponad to pracował też społecznie w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Przy Instytucie założył Polonijny Klub Kolekcjonerów zrzeszający miłośników pamiątek i militariów polskich z trzech stanów. Działał w organizacjach polonijnych i współpracował z wieloma organizacjami na terenie Stanów Zjednoczonych i Polski.

W 2007 roku po powrocie ze Stanów Zjednoczonych do Radomyśla Wielkiego zajął się działalnością społeczną. Jest założycielem i Prezesem Stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki”, które organizuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów. Stowarzyszenie zostało wyróżnione przez LGD PROWENT tytułem LIDER 2011.

Od 2011 r. pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Osiedla w Radomyślu Wielkim.

W 2009 r. zainicjował wydawanie kart pocztowych z najpiękniejszymi wieńcami dożynkowymi prezentowanymi podczas Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim. Wydał tomik poezji autorów z gminy Radomyśl Wielki.

Wielokrotnie był też nagradzany i odznaczany: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką za Zasługi dla Rozwoju Przemysłu Maszynowego, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddz. w Gdańsku, Nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, nagrodą Merentibus, tytułem „Mister Kreatywności Podkarpacia” 2009. Był też nominowany: w konkursie Mielczanin Roku 2010 i Ogólnopolskiej Nagrody im. Heleny Radlińskiej 2011.

Biogram pochodzi z Encyklopedii Miasta Mielca

23 października 2013