Uroczystości z okazji 3 Maja

Z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomyślu Wielkim odbyła się uroczysta msza św., po której w Rynku przed figurką Maryi delegacje złożyły kwiaty.

Uroczystości w kościele swoimi występami uświetniły dwa chóry. Jako pierwszy wystąpił chór „FayerTon” z Dulczy Małej z następującym repertuarem: Radością Niebo, Błękitne rozwińmy sztandary, Niech chwała Maryi. Dyrygentką chóru jest Anna Tyńska.

Jako drugi zaśpiewał chór „Echo” z Radomyśla Wielkiego a w ich wykonaniu publiczność usłyszała” Gaude Mater Polonia, Nim świt obudzi noc, Mazurka 3-go Maja. Dyrygentem chóru jest Piotr Małsyk

Na zakończenie obydwa połączone chóry wykonały dwie pieśni jako dziękczynienie za wniesienie do godności świętego Papieża Jana Pawła II. W kościele rozbrzmiała wówczas „Barka” i „Abba Ojcze”

Z kart historii wiemy, że Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Natomiast dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV, w roku 1920 chętnie do tej prośby się przychylił. W ten oto sposób zostało spełnione przyrzeczenie, jakie 223 lata temu dał król Jan Kazimierz. Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić łączność nierozerwalną tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną dnia 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską. Wypełniła ona bowiem w swoich założeniach część ślubowań, jakie Jan Kazimierz złożył przed obrazem Matki Bożej w pamiętny dzień l kwietnia 1656 roku. Sejm bowiem zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.

 

 

5 maja 2014