Półkolonia w Pniu

Powiększ
Półkolonia w Pniu
Od 2 do 6 lutego w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym w Pniu odbyła się półkolonia w ramach ferii zimowych. Opiekunowie zadbali o urozmaicenie wolnego czasu podopiecznym, a także połączenie go z nauką.

Zajęcia „Bezpieczne wakacje” miały na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z zagrożeniami i niebezpiecznymi sytuacjami, jakie mogą je spotkać podczas zabawy na śniegu i lodzie oraz jak powinno się wtedy zareagować. Przypomniano również o podstawowych numerach alarmowych przydatnych w przypadku zdarzeń losowych.

Była także praca w grupach i przygotowywanie prac plastycznych w formie historyjek ilustrujących przykład właściwego oraz dla odróżnienia niewłaściwego zachowania podczas wypoczynku. Wykonane prace zdobią teraz gablotę Ośrodka, a podopieczni za wykonane zadanie zostali obdarowani pomocami edukacyjnymi.

Zajęcia psychomotoryczne okazały się ciekawym wyzwaniem. Terapeuta opowiedział uczestnikom pewną historię, na którą przypadkiem się natkną. Później dzieci i młodzież musieli rozszyfrować wiadomość, która dotyczyła apelu o pomoc. Grupa podzieliła się na drużynę ratunkową oraz grupę dowodzenia. Z wykorzystaniem wyobraźni i przedmiotów znajdujących się w sali odbyła się akcja ratunkowa osoby nadużywającej alkoholu. Dalsza część zajęć miała na celu uzmysłowienie, że używki są niezdrowe oraz jak ich skutecznie odmawiać.

„Jem kolorowo i żyję zdrowo” to następne wyzwanie, tym razem kulinarne, jakie terapeuci postawili przed podopiecznymi. Zanim jednak zostały wyczarowane fantazje z owoców i warzyw uczestnicy półkoloni, z zasłoniętymi oczami musieli odgadnąć, jakie warzywo lub owoc wylosowali. Te zajęcia zakończyły się degustacją sałatki owocowej.

Czym jest cyberprzemoc, jak reagować na cyberprzemoc, gdzie można uzyskać pomoc, kiedy padnie się jej ofiarą – to kolejne zagadnienie, o którym dowiedzieli się podopieczni ośrodka, a przy okazji terapeuci przekazali im niezbędną wiedzę jak bezpiecznie i kulturalnie korzystać z Internetu. Aby uzmysłowić to zagadnienie wyświetlone zostały 2 filmy „321 Internet - dane osobowe” i „Cybeprzemoc. Wirtualne uzależnienie”.

Półkolonię zakończył bal karnawałowy, którego uczestnicy byli przebrani za biznesmenów. Całej zabawie towarzyszyły też gry oraz poczęstunek.

W półkoloni w Pniu, która była współfinansowana z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii gminy Radomyśl Wielki, udział wzięło 20 osób.

 

 

 

 

 

 

13 lutego 2015