Tradycji stało się zadość

Powiększ
Tradycji stało się zadość
Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w niedzielę (16 sierpnia) w Rudzie. Po raz kolejny dopisały wieńcowe, które przygotowały 24 przepiękne wieńce dożynkowe.

Rolnicze święto w radomyskiej gminie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św., podczas której ks. Roman Wrona, proboszcz parafii pw. NMP Szkaplerznej w Rudzie przypominał o rolniczym trudzie i potrzebie modlitwy oraz dziękczynieniu Opatrzności za otrzymane dary. - Bóg jest Panem plonów, rolnik Mu pomaga. Podczas tej mszy składamy Panu Bogu dziękczynienie za bogate plony, które zebraliśmy z pól, ogrodów i sadów. To dziękczynienie zawsze powinno być na pierwszym miejscu, ale jest go stanowczo za mało. Częściej prosimy niż dziękujemy, a powinniśmy dziękować za wiarę, za rodzinę, za zdrowe dzieci. Dziękujmy codziennie za każdy posiłek. Umiejmy się także dzielić chlebem z bliźnimi – mówił w homilii proboszcz z Rudy.

W dożynkowym korowodzie

Po nabożeństwie barwny korowód, złożony z 24 wieńców, które uwili reprezentanci wszystkich 13 miejscowości wchodzących w skład gminy, przemaszerował na stadion. Tam odbyła się uroczystość dożynkowa. Gospodarzem dożynek był Marian Warjas - właściciel piekarni, a starostami Krystyna Leśniowska prowadząca z mężem stolarnię i Kazimierz Kilian, który wraz z żoną prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy. Mieli kogo gościć, bo na imprezie oprócz władz gminy pojawili się posłowie Krystyna Skowrońska i Krzysztof Popiołek, radny wojewódzki Jan Tarapata, wicestarosta Maria Napieracz, radni powiatowi i gminni, sołtysi oraz mieszkańcy Rudy i pozostałych miejscowości należących do gminy.

Wielowiekowe obrzędy

Burmistrz Józef Rybiński przypomniał, że dożynki to wielowiekowy zwyczaj, jeden z najstarszych obrzędów polskiej wsi. - Wieńczy on okres trudnej pracy związanej ze żniwami. To czas kiedy rolnik może się cieszyć z uzyskanych plonów, a także z chleba, którym będzie żywił swoją rodzinę. Wszystkim rolnikom dziękuję za trud, jaki wkładają w pracę na roli i życzę wam, aby Opatrzność Boża czuwała zawsze nad wami i waszymi plonami. Dziękuję grupom wieńcowym za przygotowanie tych wspaniałych wieńców i zachęcanie do ich wicia młodzieży, a przez to przekazywanie tej naszej, pięknej tradycji młodemu pokoleniu. Podziękowania składam również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych dożynek. Jestem wielce rad, że odbywają się one w gospodarnej wsi Ruda. Tutejsi mieszkańcy to dobrzy gospodarze, to widać po zadbanych posesjach i pięknych domach. Do tego, że Ruda tak wygląda swoją cegiełkę dołożył także samorząd gminy, który w ostatnich latach poczynił tu spore inwestycje – powiedział włodarz gminy.

Wspólna zabawa

W obrzędzie dożynkowym zaprezentowali się gospodarze z Rudy. Nie obyło się także bez tradycyjnych przyśpiewek podczas prezentacji wieńców. Największymi brawami publiczność nagrodziła trud dziecięcych grup dożynkowych. Dodajmy również, że artystyczne rękodzieła wieńcowych wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Wieńców Dożynkowych. Jak co roku było co podziwiać. Komisja konkursowa uznała, że wieńce są na tak zbliżonym i wysokim poziomie wykonania, że wszystkim postanowiła przyznać pierwszą nagrodę w wysokości 700 złotych. Po części obrzędowej i prezentacji wieńców przybyli na dożynki, które zorganizowali Burmistrz Radomyśla Wielkiego, SCKiB, Sołtys i Rada Sołecka Rudy, mogli potańczyć przy muzyce Kapeli Podwórkowej Beka i zespołu Horyzont. 

Sponsorzy i patroni

Podziękowania należą się sponsorom, wśród których znaleźli się: Piekarnia Halina i Marian WARJAS, Stolarnia LESTOL – Krystyna i Zdzisław Leśniowscy, Katarzyna i Kazimierz Kilian, Betoniarnia DUBIEL – Mirosław i Paweł Dubiel, Gospodarstwo Rolne MACH-ROL – Aneta i Henryk Machnik, Gospodarstwo Sadownicze Tadeusz Cymbor z Żarówki, Cukiernia BAJEREK z Radomyśla Wielkiego, Firma budowlana PAW-BUD z Rudy, DIESEL SERWIS – Małgorzata i Andrzej Węgrzyn, Firma Blach-BUD – Zdzisław Czuchra, Firma Ochroniarska OMEGA NOW-KOLT –Wiesław Nowak, WIK-POL – Joanna i Dawid Działo, Stanisława i Jan Syper, Bronisław Działo, Firma Handlowo-Usługowa Sabina i Rafał ŻALA, TARTAK Ruda – Agnieszka i Ryszard MACHNIK, Firma INSTAL – Marian PSZCZOŁA, Spółdzielnia Usługowo Wytwórcza w Partyni, Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim, Firma BRUK-POL – Wioletta i Jan Czuchra, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Mrozowski, Ubój i Przetwórstwo Mięsne MARTIKA Alina Jaje, Przetwórstwo Mięsne Andrzej Dudek, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe AKOL Andrzej Krzystyniak, Ubój i Przetwórstwo Mięsne Władysław Giża, Firma Produkcyjno-Handlowa Andrzej Kurek, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimierz Stopa, Zakład Rozbioru Mięsa COMANY SOLO Maciej Kizior, Market SZAFIREK - Elżbieta Zawierucha i KRYS TRANS – Centrum Handlowe ELDORADO. Patronat medialny nad imprezą sprawował Tygodnik Regionalny Korso, Wieści Regionalne, Radio Leliwa i portale: hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, rmi24.pl .

Film z przejścia korowodu dożynkowego: www.facebook.com/pages/Gmina-Radomyśl-Wielki/927931523931054

17 sierpnia 2015