Aktywizacja seniorów w naszej gminie

Powiększ
Aktywizacja seniorów w naszej gminie
W tym roku seniorzy z gminy Radomyśl Wielki mieli okazję skorzystać z szeregu ofert, które wynikały z realizacji projektu promującego integrowanie oraz samoorganizowanie się tego środowiska.

Podkarpacka organizacja pozarządowa Fundacja Galicyjska w ramach programu wsparcia społeczności wiejskich podjęła się realizacji dedykowanego dla osób 60+ projektu wspartego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu ASOS edycja 2015. Realizacja projektu rozpoczęła się wiosną 2015 roku od nawiązania roboczego kontaktu i współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Radomyślu Wielkim. Jak to zwykle bywa warunkiem sukcesu każdej inicjatywy są ludzie, a w szczególności liderzy. Taką osobą w tym przedsięwzięciu okazała sie pani Sylwestra Rybińska, która społecznie zaangażowała się w tę inicjatywę i już od dawna związana jest z istniejącą w gminie nieformalną organizacją senioralną jaką jest Klub Seniora. Pozytywne nastawienie oraz dobra komunikacja zaowocowały realizacją całej serii wydarzeń, z których mogli skorzystać zainteresowani mieszkańcy gminy, którzy przekroczyli wiek 60 lat.

Idea pomysłu obejmuje dwie ścieżki działań: integracyjną oraz merytoryczną ukierunkowaną na zainteresowanie seniorów możliwością zorganizowania się w formule Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sposób realizacji tego projektu to zapoznanie seniorów z możliwościami organizacji o charakterze UTW oraz umożliwienie im osobistego przeżycia wydarzeń typowych dla działalności tego typu instytucji. Tak więc wzięli udział w wyjeździe integracyjnym połączonym z udziałem w wydarzeniu kulturalnym (np. wyjazd do teatru w Krakowie na sztukę „Romeo i Julia” w znakomitej obsadzie); w warsztatach, (które oprócz atrakcyjnego miejsca w postaci renesansowego zamku również były wzbogacone o wydarzenie edukacyjno-kulturalne). Uczestniczyli takze w serii popołudniowych spotkań obejmujących m.in. wykłady akademickie na tematy z zakresu m.in. filozofii, psychologii, historii i innych. Ponadto, seniorzy mieli okazję zasmakować pracy jako wolontariusze zorganizowanej z zachowaniem profesjonalnej organizacji w tym zakresie (m.in. praca na podstawie dedykowanych umów woluntarystycznych rozliczana kartami pracy). Przedmiotem tej ochotniczej pracy było prowadzenie ankietyzacji w swoim środowisku lokalnym, udział w obsłudze organizacyjnej wydarzeń kulturalnych i inne. Można powiedzieć, że poprzez udział w tym projekcie (stanowiącym formę symulacji UTW) seniorzy mieli okazję „na własnej skórze” przekonać się co to znaczy bycie członkiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku i to w sytuacji, kiedy takiej organizacji jeszcze nie ma formalnie zorganizowanej.

Druga ścieżka działań projektu ma również wymiar praktyczny i obejmuje badania sondażowe, udział w specjalnie moderowanych dyskusjach czego owocem będzie dokument programowy w zakresie lokalnej polityki senioralnej gminy. Po zakończeniu wszystkich działań projektów dokument taki zostanie nieodplatanie przekazany władzom gminy Radomyśl Wielki. Zarówno zakres i struktura treści tego programu zostały zaplanowane ze szczególną troską o zachowanie spójności z przyjętym przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej dokumentem pt. „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020”. Można zatem przyjąć, że dokument planowany do przekazania władzom gminy może być traktowany jako forma lokalnej polityki senioralnej. Dodatkowo ten sam dokument dla środowiska seniorów może pełnić funkcję strategii działań - bowiem został on wytworzony z szerokim udziałem tego środowiska (badania sondażowe, forum senioralne, dyskusje podczas spotkań).

9 listopada 2015