Będą promować zagraniczne staże

Powiększ
Będą promować zagraniczne staże
W Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim trwają przygotowania do imprezy promującej zagraniczne staże uczniów, w czasie której zostaną zaprezentowane ich efekty, a stażyści otrzymają dokumenty potwierdzające praktykę w Austrii.

Na przełomie września i października ub.r. młodzież Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim odbyła miesięczne praktyki zawodowe w austriackiej Karyntii i Styrii. Wyjazd odbył  się w ramach realizowanego przez szkołę programu unijnego Erasmus+. Młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe w zawodach Technik Handlowiec i Technik Informatyk, pracując w przedsiębiorstwach handlowo – usługowych, gastronomicznych oraz laboratoriach informatycznych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Cenne doświadczenia

Praktyka zawodowa przebiegała zgodnie z polską podstawą programową co oznacza, że uczniowie wykonywali zadania określone dla danego profilu kształcenia zawodowego. Instytucja partnerska z Austrii Bildungsberatung & Vermittlungagentur GmbH  zagwarantowała uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe oraz bogaty program kulturowy m.in. zwiedzanie Grazu, Klagenfurtu i włoskiej Wenecji. Dodatkowo, przed wyjazdem, uczniowie uczestniczyli w zajęciach pedagogiczno-kulturowych, szkoleniu BHP oraz w przygotowaniu językowym.

- Możliwość odbycia praktyk zawodowych za granicą to cenne doświadczenie, które może mieć znaczący wpływ na karierę zawodową młodych ludzi – mówi nauczyciel języka angielskiego i opiekun Beata Szpakowska. - Młodzież miała możliwość nabycia kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenia umiejętności językowych, a także zapoznania się ze strukturą, organizacją i zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw austriackich i tamtejszego szkolnictwa. Uważam, że zagraniczny staż był dla młodzieży nie tylko szansą na zdobycie wymaganego na polskim rynku pracy doświadczenia, ale także okazją do poznania samego siebie, nabycia nowych umiejętności, podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Uczniowie poznali kulturę i zwyczaje panujące w Austrii, zawarli nowe znajomości i nawiązali kontakty z pracodawcami austriackimi, a także nauczyli radzić sobie w nowym środowisku – dodaje Beata Szpakowska.

Staże oczyma uczniów

Sami stażyści przyznają, że praktyki w Austrii były dla nich ważnym elementem w przygotowaniu do przyszłej kariery zawodowej. - Pobyt na praktykach wiele mnie nauczył. Pozwolił zyskać nowe umiejętności, a także poprawić operowanie językiem niemieckim. Poznałam również nową kulturę, tradycje i wspaniałych ludzi, którzy byli dla mnie jak rodzina. Wyjazd na staż dał mi poczucie większej pewności siebie oraz zrozumienie, że wszystkie ograniczenia i obawy istnieją tylko w naszej głowie, a nowe doświadczenia życiowe i chęć poznawania nowych ludzi jest wpisana w życie każdego człowieka – mówi Justyna Kokoszka

- Była to również dobra lekcja samodzielnego podejmowania decyzji i cierpliwości. Najbardziej zaskoczył mnie sposób prowadzenia lekcji przez nauczycieli, którzy tylko kierują uczniami pozwalając im na samodzielność i kreatywność. Takie metody sprawiają, że uczniowie wkładają dużo wysiłku w rozwiązanie problemu, są samodzielni i dążą do poszukiwania jak najlepszych rozwiązań – mówi Krzysztof Lipiński.

 - W czasie austriackiego stażu wiele się nauczyłem, zdobyłem nowe doświadczenia. Mogłem podszlifować  swoje umiejętności językowe. Zobaczyłem miejsca i regiony, których być może nigdy nie miałbym okazji odwiedzić. Jestem bardzo wdzięczny osobom, które pracowały nad tym projektem. Dzięki ich poświeceniu i zaangażowaniu mogłem spędzić miesiąc ucząc się i zdobywając doświadczenie – kolejny z uczestników praktyk Piotr Grzanka.

Promocja zagranicznych praktyk

Zdaniem koordynatorki projektu Jolanty Erazmus najistotniejszą sprawą jest to, że zdobyte przez uczniów umiejętności zostaną ocenione z wdrażanym w projekcie systemem ECVET (Europejski system akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym). - Jest to wdrażana w państwach UE inicjatywa, która ma umożliwiać obywatelom państw europejskich łatwiejsze zdobywanie kwalifikacji zawodowych (świadectw, dyplomów), a przez to wspierać mobilność zawodową oraz uczenie się przez całe życie. W ramach systemu ECVET zostały wspólne ramy metodologiczne mające ułatwić akumulację i transfer osiągnięć odpowiadających efektom uczenia się z jednego systemu kwalifikacji do innego. Celem systemu jest propagowanie mobilności transnarodowej i dostępu do uczenia się przez całe życie. Nie ma on zastąpić krajowych systemów kwalifikacji, a jedynie przyczynić się do zwiększenia porównywalności i spójności między nimi. Dzięki tej inicjatywie obywatele europejscy mogą łatwiej uzyskać uznanie odbytych szkoleń, zdobytych umiejętności oraz wiedzy w innym państwie członkowskim – tłumaczy Jolanta Erazmus.

Obecnie w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim trwają przygotowania do imprezy promującej zagraniczne staże uczniów, w czasie której społeczności szkolnej i lokalnej zostaną zaprezentowane efekty praktyk, a młodzieży uczestniczącej w projekcie zostaną wręczone dokumenty Europass Mobilność potwierdzające odbycie praktyki w kraju UE nadając zdobytym kwalifikacjom wymiar europejski.

 

3 marca 2016