Hamburskie praktyki

Powiększ
Hamburskie praktyki
Druga grupa uczniów Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim jest już na zagranicznych praktykach zawodowych. Tym razem w niemieckim Hamburgu.

Wyjazd na praktyki jest możliwy dzięki realizacji projektu pt. „Z programem Erasmus+ po sukces – praktyki zawodowe w Austrii i w Niemczech kluczem do rozwoju osobistego” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ z sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Minął pierwszy tydzień wyjazdu ośmioosobowej grupy na zagraniczne praktyki zawodowe do Hamburga. Za zorganizowaniem miejsc odbywania stażu, zakwaterowania, wyżywienia oraz programu kulturowego odpowiedzialna jest Instytucja Infeba z siedzibą w Hamburgu, której pracownicy dołożyli wszelkich starań by staż zarówno od strony formalnej, jak i logistycznej przebiegał na najwyższym poziomie. Właściciele i pracownicy firm, w których staż odbywają uczniowie Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim to fachowcy z branży informatycznej i handlowej mający wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą w ramach dualnego systemu nauczania funkcjonującego od lat nie tylko w Niemczech, ale i np. Austrii opartego na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym lub formach pozaszkolnych. Na liście miejsc pracy znajdują się zarówno małe firmy i serwisy komputerowe tj. AEM Repair, CSC Computer Service Center, Alpha Elektronik Shop, Notebook Center Altona, a także w duże konsorcja jak korporacja Seaco, która jest jedną z większych firm logistycznych zajmujących się transportem kontenerów. W grupie firm znajduje się również M&S Shoes sklep z odzieżą damską, w której staż zawodowy odbywa jedna z uczennic kształcąca się w zawodzie handlowiec.

Pierwszy tydzień praktyk to przede wszystkim zapoznanie z nowym miejscem pracy, ze współpracownikami, poznanie zakresu obowiązków, a przede wszystkim nauka funkcjonowania w tak dużym  mieście jakim jest Hamburg. W Hamburgu funkcjonują 4 linie metra, więc już sam dojazd do pracy niejednokrotnie z dwoma przesiadkami był dla praktykantów prawdziwym testem samodzielności i nie lada wyzwaniem. Do zadań praktykantów należą m.in. naprawa i serwisowanie laptopów, instalowanie oprogramowania, przygotowanie laptopów i komputerów do obsługi przez pracowników firmy, opracowywanie ulotek i logotypów.

Staż zawodowy to nie tylko praca, ale i różnorodny program kulturowy zorganizowany przez niemiecką instytucję. W sobotę, w dzień wolny od pracy praktykanci w towarzystwie polskiego i niemieckiego opiekuna zwiedzali Hamburg, poszerzając swoje wiadomości dotyczące tego miasta na prawach kraju związkowego.

Wyjazd na praktyki jest możliwy dzięki realizacji projektu pt. „Z programem Erasmus + po sukces – praktyki zawodowe w Austrii i w Niemczech kluczem do rozwoju osobistego” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

17 marca 2017