W stolicy Dolnego Śląska

Powiększ
W stolicy Dolnego Śląska
W dniach 24 i 25 maja odbyła się wycieczka do Wrocławia, której uczestnikami było 50 uczniów kl. IV – VI z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żarówce.

Celem wycieczki było ukazanie różnych sposobów spędzania wolnego czasu, poznanie zabytków i historii Wrocławia - stolicy Dolnego Śląska oraz ekosystemów wodnych Afryki i warunków życia zwierząt w różnych regionach świata  poznanie prawidłowego reagowania na niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu i życiu, kształtowanie umiejętności komunikowania się, współpracy i działania w grupie, a także przezwyciężanie złości i agresji poprzez różne formy aktywności.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Ossolineum. Wzięli udział w lekcji muzealnej i oglądnęli prezentację multimedialną przedstawiającą historię związaną z powstaniem i rozwojem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczniowie mieli okazję rozwinąć zainteresowania polonistyczne i historyczne, a także uświadomili sobie, że ród Ossolińskich ma powiązania z naszym regionem. Dzieci zwiedziły również Muzeum „Pana Tadeusza”. Zostały wprowadzone we wszystkie kwestie dotyczące epopei Adama Mickiewicza, której fragmenty czytają i analizują na lekcjach języka polskiego, poznały jego zasługi dla kultury polskiej, ukształtowały swoją wrażliwość i poczucie własnej tożsamości oraz postawę patriotyczną.

Następnie miał miejsce spacer po wrocławskim rynku i zwiedzanie zabytków, takich jak: Ratusz, zabytkowe kamienice, Plac Solny, Jatki i Psie Budy oraz oglądanie panoramy miasta z wieży widokowej, która znajduje się w Bazylice Mniejszej pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu. W miejscu zakwaterowania, po obiadokolacji, odbyły się zajęcia profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania przemocy. Na zakończenie dnia dzieci wycieczkowicze podziwiali fontannę multimedialną i pokaz audiowizualny.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego wraz z Afrykarium. Dzieci poznały warunki życia zwierząt w różnych regionach świata oraz uświadomiły sobie konieczność ochrony zwierząt i ich naturalnego środowiska.

W przerwie obiadowej zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Po obiedzie uczniowie spacerowali i podziwiali Ogród Japoński, a także zwiedzili Pergolę oraz najstarszą część miasta – Ostrów Tumski.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowali nauczyciele: Małgorzata Wiatr, Jolanta Palion, Agnieszka Kopacz, Halina Kosińska i Barbara Kryniewicz.

Uczniowie z Żarówki odwiedzili Wrocław.

29 maja 2017