Radomyskie zaproszenie dla polonijnej młodzieży

Powiększ
Radomyskie zaproszenie dla polonijnej młodzieży
Stowarzyszenie „Nasza Gmina” z Dulczy Małej wspólnie z Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Wielkim po raz kolejny zorganizowały pobyt w Polsce młodzieży polonijnej z Trembowli.

Wspólnie z gośćmi z Ukrainy wolny czas spędzała również grupa uczniów radomyskiego gimnazjum. Tym razem wizyta polonijnych gości miała niezwykły przebieg, bo niemal w całości została zrealizowana nad polskim Bałtykiem.

- Naszym partnerem po stronie ukraińskiej była Parafia Rzymsko-Katolicka w Trembowli. Grupa polonijna przyjechała do Radomyśla Wielkiego w niedzielę, 2 lipca. Następny dzień poświęcony został na poznanie z uczestnikami polskimi, omówienie programu oraz przygotowania do czekającego nas wyjazdu. We wtorek 4 lipca obie grupy wyruszyły w daleką wyprawę, aż do Władysławowa. Po drodze udało się zwiedzić Toruń, a na miejscu czekały na nas przygotowane miejsca w zaprzyjaźnionej szkole. Kolejne trzy dni wypełnione były zwiedzaniem, spacerami i kąpielą w morzu.

Zwiedzanie zaczęliśmy w środę, 5 lipca, od Gdańska. Tam szczególne wrażenie na uczniach zrobił Obraz Matki Boskiej Trembowelskiej, który od 1945 roku znajduje się w kościele Świętej Katarzyny. Został tam przywieziony prosto z Trembowli przez wyjeżdżających zakonników. Zwiedzanie Starego Miasta, a potem rejs promem na Westerplatte – to był plan na pierwszy dzień zwiedzania.

W drugim dniu pojechalismy na Hel – tam przeszliśmy plażą dookoła Cypla Helskiego, po czym promem popłynęliśmy do Gdyni. W gdyńskim porcie zobaczyliśmy słynne okręty – ORP „Dar Pomorza”, ORP „Dar Młodzieży” i ORP „Błyskawica”. Wreszcie trzeci dzień mogliśmy poświęcić na lekki relaks – do południa zwiedziliśmy latarnię morską w Rozewiu, a po obiedzie skorzystaliśmy z morskiej kąpieli. Wyjazd ten i wspólnie spędzony czas pozostanie na długo w pamięci uczestników. Dowodem tego będą nawiązane indywidualne znajomości i przyjaźnie pomiędzy uczniami – przekazują organizatorzy.

Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Senatu RP, a także Gminy Radomyśl Wielki i Stowarzyszenia „Nasza Gmina”. Koordynatorem projektu był Andrzej Przybyszewski, a opiekunami ze strony polskiej Anna Krasoń, Maria Przybyszewska i Stanisław Tabor.

ap

13 lipca 2017