Pięćdziesięciolecie „tysiąclatki”

Powiększ
Pięćdziesięciolecie „tysiąclatki”
W sobotę w Dulczy Wielkiej świętowano jubileusz 50-lecia istnienia budynku miejscowej szkoły, która w ciągu ostatniego roku została gruntownie odnowiona.

Szkoły tysiąclecia, „tysiąclatki”, a właściwie szkoły-pomniki Tysiąclecia Państwa Polskiego, to budynki szkolne wzniesione w latach 50. I 60. XX wieku w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Budowano je ze środków budżetowych i społecznych. Były odpowiedzią na potrzeby szkolnictwa, wynikające z wchodzenia w wiek szkolny powojennego wyżu demograficznego z lat 50. XX w. Jedną z nich jest szkoła w Dulczy Wielkiej, która została oddana do użytku 22 lipca 1966 r.

W ciągu ostatniego roku obiekt szkolny zupełnie zmienił oblicze. Nadbudowany został dach, dzięki czemu powstało poddasze, wykonana instalacja odgromowa, wejście na poddasze, klatka schodowa dostosowana została do przepisów przeciwpożarowych. Budynek zyskał nową elewacje i został docieplony. Przy okazji zmodernizowany został system grzewczy i instalacji ciepłej wody użytkowej (wymiana zasobnika i kotła centralnego ogrzewania). Pomalowane zostały ściany i drzwi. Wyremontowany został także plac apelowy i chodniki na zewnątrz szkoły. Za całość robót gmina zapłaciła milion złotych.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia odnowionej szkoły i tablicy pamiątkowej oraz od przypomnienia historii szkolnictwa w Dulczy Wielkiej i obecnego budynku szkoły ( kliknij tutaj ).

Pamiątkowe grawertony społeczność szkolna ufundowała byłym dyrektorom szkoły Janowi Rolle - budowniczemu obecnej placówki oraz Zdzisławowi Lasocie, a także burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu.  Z kolei ciepłe słowa podziękowania za całokształt pracy do obecnej dyrektor Agnieszki Snuzik skierowała Rada Rodziców, zaś list gratulacyjny dla społeczności szkolnej przesłała m.in. Podkarpacka Kurator Oświaty.

- W tym wyjątkowym nie tylko dla szkoły, ale całej miejscowości dniu, kłaniam się nisko wszystkim zgromadzonym w tej odnowionej szkole. Mam nadzieję, że będzie ona dobrze służyć dzieciom, nauczycielom i kolejnym pokoleniom mieszkańców Dulczy Wielkiej. Żywię nadzieję, że dzieci w Dulczy nigdy nie zabraknie, bo na nic piękna szkoła, gdy nie ma w niej dzieci. Jak wychowamy dzieci tak będzie funkcjonowała wieś, gmina, nasz kraj. To w młodzieży jest klucz do tego w jakiej Polsce żyć będziemy – mówił burmistrz Józef Rybiński.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć popisów dzieci obecnie uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dulczy Wielkiej, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie i aktorskie.

Następnie podczas biesiady przybyli na uroczystości samorządowcy, najstarsi absolwenci uczacy się w obecnej szkole i byli nauczyciele wspominali dawne czasy.

Więcej zdjęć: kliknij tutaj .

16 października 2017