Świat jest teatrem

Powiększ
Świat jest teatrem
W związku z obchodami 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru, tydzień wcześniej, bo 21 marca uczniowie klas VI, VII i VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janowca obejrzeli arcyciekawą adaptację dramatu Juliusza Słowackiego – „Balladynę”. Wystawiono ją na deskach Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego.

Spektakl został wyreżyserowany przez Bożenę Suchocką i bardzo spodobał się uczniom. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wspaniała gra aktorów i  ciekawe, nieraz zaskakujące rozwiązania dotyczące scenografii i efektów specjalnych. Wszystkich zachwyciła Matylda Baczyńska, która wcieliła się w postać tytułowej bohaterki. Doskonale uchwyciła ciemne strony charakteru Balladyny, jej uparte dążenie do celu i rodzące się z tego powodu wewnętrzne dylematy, które doprowadziły do jej tragedii. Historia zbrodni, winy i kary po raz kolejny skłaniała do refleksji.

Sam treść sztuki nie była łatwa w odbiorze, ale dzięki połączeniu świata romantycznej fantazji, baśni, groteski i ironii ze współczesnością sztuka stała się dla odbiorców bardziej przystępna. Aktorzy bowiem grali swoje role w kostiumach niezmiernie podobnych do tych ubrań, które nosili na sobie młodzieżowi widzowie! W ten sposób przesłanie spektaklu stało się ponadczasowe, aktualne, bliskie odbiorcom.

Warto jeszcze podkreślić, że na dużą pochwałę zasługuje zachowanie uczniów, którzy zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Wszyscy dostosowali się do wymagań, jakie nakłada na widza udział w przedstawieniu teatralnym. Oby tak dalej! Wycieczkę zorganizował polonista Tadeusz Wałaszek. Razem z nim opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie Sabina Remian i Paulina Grzech-Lis.

29 marca 2019