Na królewskie urodziny

Powiększ
Na królewskie urodziny
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego uczestniczą w projekcie edukacyjnym ,,The British Royal Family”, który realizowany jest od 2017 roku. Celem tego projektu jest poszerzenie wiedzy na temat królowej Elżbiety II, jej rodziny i Wielkiej Brytanii.

Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcji otwartej „The Queen Elizabeth II”. Okazją do poszerzenia wiedzy na temat królowej były jej 93 urodziny. Uczniowie uczestniczyli w tej lekcji w koronach, które wykonali wzorując się na koronie królowej Elżbiety II. Brytyjska Korona Państwowa jest uznawana za jeden z najpiękniejszych klejnotów na świecie. Jest ozdobiona 5 rubinami, 11 szmaragdami, 17 szafirami, 273 perłami i 2868 diamentami. Nasi uczniowie również ozdobili swoje korony błyskotkami oraz ładnymi drobiazgami.

Wszyscy uczestnicy  dowiedzieli się wiele interesujących faktów o królowej Elżbiecie II, np. że królowa ma własny bankomat w Pałacu Buckingham, jej wizerunek znajduje się na znaczkach pocztowych, a naklejenie takiego znaczka do góry nogami grozi procesem o zdradę stanu, ma 30 chrześniaków, jej tiara pękła w dniu ślubu, za jej życia świat widział siedmiu papieży Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka, nie potrzebuje prawa jazdy ani paszportu żeby podróżować po całym świecie.  Uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się również, że królowa jest najstarszą monarchinią na świecie i rządzi od 1952 roku. Królowa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, jest niezwykłą oraz bardzo lubianą osobą szczególnie w Wielkiej Brytanii.

Olbrzymią niespodzianką dla wszystkich uczestników było pojawienie się po koniec lekcji „królowej Elżbiety II’’, która przyjechała do naszej szkoły z olbrzymim tortem, na którym znajdowała się flaga Wielkiej Brytanii. Królowa osobiście podziękowała uczniom za przesyłanie kartek i listów do członków brytyjskiej rodziny królewskiej, a wysłaliśmy już ponad 1500 listów i kartek od 2017 r., na które zawsze przychodziły odpowiedzi. Wraz z pojawieniem się królowej z tortem uczniowie zaśpiewali dla niej „Happy Birthday” Królowa podziękowała również za przepiękne korony, które uczniowie wykonali i w których uczestniczyli w lekcji.

- Serdeczne podziękowania za życzliwość i pomoc przy realizacji tego projektu kierujemy do dyrektora Stanisława Tabora, wicedyrektor Agnieszki Lazur, pracowników szkoły oraz pani Renaty Dubiel za upieczenie pysznych tortów dla 220 uczniów. Szczególne podziękowania kierujemy dla uczniów oraz ich rodziców za zaangażowanie i wykonanie pięknych koron, wzorując się na koronie królowej Elżbiety II. Wierzymy, że praca nad nimi pogłębiła  Państwa wiedzę na temat królowej oraz że Państwo spędziliście miło czas wraz z dziećmi - przekazują Barbara Żala i Małgorzata Chmura, które przygotowały imprezę.

26 kwietnia 2019