Lekcja historii w Auschwitz - Birkenau

Powiększ
Lekcja historii w Auschwitz - Birkenau
51 uczniów ze szkół w Dąbrówce Wisłockiej, Janowcu i Podborzu z klas VII i VIII, udało się na lekcje historii do byłego niemieckiego obozu zakłady Auschwitz - Birkenau.

 

Na wycieczce uczniami opiekowali się nauczyciele z tych szkół: Alina Szot, Kazimierz  Remian, Sabina Remian, Agnieszka Bajor, Barbara Augustyn i Krystian Rolle.
Podróż do Oświęcimia trwała około 4 godzin. O godzinie 10.30 byliśmy już na miejscu. I  tam, podzieleni na dwie grupy  z przewodniczkami, rozpoczęliśmy  zwiedzanie obozu. Zaczęliśmy je od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia  z czasów II wojny, a potem od przejścia pod bramą gdzie widniał ciekawy napis: Arbeit macht frei.  Mogliśmy tam  także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, protezy, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Duże wrażenie zrobiła na nas ogromna księga imion ludzi, którzy zginęli w Oświęcimiu. Widzieliśmy także celę św. Maksymiliana Kolbe. Przeszliśmy także pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci. Jednak największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Naszą uwagę przykuły dawne piece krematoryjne. 
Następnie przejechaliśmy do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Pożegnaliśmy się z przewodniczkami i podziękowaliśmy za udaną wycieczkę. Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia profilaktyczne, gdzie uczniowie rozmawiali o asertywności, odgrywali scenki i dzielili się swoimi problemami, a po nich  bardzo smaczny obiad.  Był to dzień pełen wrażeń, z miejsca, które znali tylko z opowieści na lekcjach historii czy języka polskiego. Uczniowie otrzymali dofinansowanie z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2019 toteż uczestniczyli także w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień.
Około 20 godziny zakończyliśmy naszą wycieczkę, która niewątpliwie była niezapomnianą lekcją historii.

Kazimierz Remian

 

21 czerwca 2019