Zapraszamy na Paradę Konną

Powiększ
Zapraszamy na Paradę Konną
Już wkrótce odbędzie się 11. Parada Konna w Żarówce. Nowością będzie konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi i widowiskowy pokaz dżygitówki.

Tegoroczna impreza zaplanowana została na niedzielę, 8 września i odbędzie się na terenach rekreacyjnych przy miejscowym stadionie.

Parada Konna po przedsięwzięcie powstałe z pasji do koni, które z lokalnej imprezy szybko stało się wydarzeniem o zasięgu ponadwojewódzkim. Skierowana jest do miłośników zwierząt, w szczególności koni. Co organizatorzy przygotowali w tym roku? Na godz. 13.45 zaplanowano przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, a po nim oficjalne otwarcie Parady i prezentację jej uczestników. Następnie po krótkim występie kapeli Żarowianie będzie można zobaczyć kadryl, czyli taniec koni ujeżdżanych przez jeźdźców. Polega on na wykonywaniu różnych figur lub układów choreograficznych. Ta naprawdę efektowna i widowiskowa forma sztuki jeździeckiej, chętnie oglądana przez widzów, wykonywana jest przy muzyce, a konie poruszają się w jej rytm. Pokaz przeprowadzą uczennice Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA z Kawęczyna. Organizatorzy dbają o to, by co jakiś czas wprowadzać nowe elementy do Parady. W tym roku taką nowością będzie pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. To takie popisy akrobatyczne na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, podnoszenia z ziemi różnych przedmiotów czy przemieszczania się z jednej strony konia na drugą pod jego szyją.

Tradycyjnie głównym punktem imprezy będą sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi, a także czempionaty hodowlane klaczy rasy małopolskiej i zimnokrwistej. Wystąpią w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. Wieczorem, o godz. 18.30, rozpocznie się zabawa taneczna. Podczas całej imprezy będzie można też zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii, a na dzieci będą czekały dmuchańce.

Organizatorami wydarzenia są: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawuje Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, W Cieniu Jupiterów, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

27 sierpnia 2019