Efektowna parada

Powiększ
Efektowna parada
Cztery konkursy powożenia zaprzęgami, dwa czempionaty hodowlane, widowiskowe pokazy dżygitówki i kadryla to główne atrakcje Parady Konnej, która w niedzielę (8 września) już po raz 11. odbyła się w Żarówce.

Imprezę tradycyjnie rozpoczął przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, a po nim Marek Gibała, dyrektor OZHK z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników. Oficjalne otwarcie Parady należało do burmistrza Józefa Rybińskiego: - Konie hodujemy teraz raczej z miłości do nich, a one to uczucie odwzajemniają. W Żarówce po raz 11. możemy podziwiać te piękne zwierzęta różnych ras. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tej pięknej imprezy, szczególnie pracownikom OZHK z Rzeszowa. Publiczności życzę pozytywnych wrażeń, a zawodnikom bezpiecznych przejazdów.

Pierwszą atrakcją niedzielnych pokazów był kadryl, czyli taniec koni ujeżdżanych przez jeźdźców. Tą efektowną formę sztuki jeździeckiej, polegającą na wykonywaniu różnych figur lub układów choreograficznych przy muzyce, przeprowadziły uczennice Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA z Kawęczyna.

Organizatorzy dbają o to, by co jakiś czas wprowadzać nowe elementy do Parady. W tym roku taką nowością był widowiskowy pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Te popisy akrobatyczne na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, wykonała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem.

Tradycyjnie głównym punktem imprezy były sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordową liczbę 23 zaprzęgów.

W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Dawid Bujak z luzakiem Arkadiuszem Bujakiem z Żabna. W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Daniela Harli z Podborza (powożący Waldemar Harla, luzak Jan Krzysztofik). Po raz drugi odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym ponownie triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz.

Nowością był konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy aż dziewięć przejazdów. Wygrał Damian Szeleść z luzakiem Katarzyną Żmudą z Tarnowa, która była właścicielką zaprzęgu.

W niedzielne popołudnie publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy małopolskiej czempionką została Dumka Wacława Węgrzyna z Partyni (gm. Radomyśl Wielki). Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Polce Mariusza Dzimiry z m. Aksmanice (pow. przemyski, gm. Fredropol).

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, W Cieniu Jupiterów, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

Relacja wideo: https://wcj24.pl/parada-konna-zarowka-2019-foto-video/

Więcej zdjęć: kliknij tutaj .

9 września 2019