Życzenia dla Powstańców Warszawskich

Powiększ
Życzenia dla Powstańców Warszawskich
Ogólnopolska akcja “BohaterON – włącz historię” po raz pierwszy w Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim.

BohaterON – to inicjatywa, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie żyjących uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysłanie Im własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami. Projekt, w realizację którego włączyła się również nasza szkoła, ma na celu edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Przez trzy tygodnie uczniowie naszej szkoły, począwszy od klasy II do VIII, przygotowywali kartki z życzeniami dla Powstańców. Przeprowadzone w oparciu o materiały przesłane przez fundację Sensoria oraz materiały IPN a także relacje uczestników Powstania Warszawskiego dostępne na Youtube lekcje, pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, dzieci i młodzież mogła zgłębić historie adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków. Dla uczniów, którzy wykonali kartki, zostały przygotowane bonusy. Uczniowie mogli wylosować karteczki z datą 1944. Zwycięzcy byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej w październiku na wybranej lekcji, po okazaniu szczęśliwego numeru. Uczniowie mogli też wylosować bon upoważniający do zakupów w szkolnym sklepiku.

 Uczniowie naszej szkoły dzięki tej akcji poznali przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieliby pozostawić młodym Polakom. Udział w akcji  BohaterON – włącz historię dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń Wykonane przez uczniów kartki z życzeniami - 260 prac - dla żyjących Powstańców pozwolą wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć Bohaterom, a są to wartości, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

23 października 2019