Przegląd teatralny

Powiększ
Przegląd teatralny
Dziesiąty Przegląd Małych Form Teatralnych skierowany do dzieci i młodzieży niepełnosprawnych organizowany przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Dulczy Małej, przeszedł do historii.

 

23 października w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim działy się rzeczy wyjątkowe. Już od wczesnych godzin porannych na korytarzu krzątały się osoby inne niż zwykle. Była to zapowiedź dla uczniów tamtejszej szkoły, że niebawem pojawią goście niezwykli. I tak się stało – tuż przed godziną 9.00 w szkolne mury jedna po drugiej przybywały grupy teatralne wraz z opiekunami.

Przegląd tradycyjnie  rozpoczęła Pani Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej, witając zaproszonych gości. Odwiedziło Nas wiele zacnych osobistości, wśród nich były: Dorota Jaworska - poetka i dziennikarka na co dzień mieszkająca w Kijowie, Małgorzata Żurecka – wiceprezes Związku Literatów Polskich Oddziału Rzeszowskiego, poetka, animatorka kultury, Anna Brożyna - dyrektor Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, Teresa Kij sołtys wsi Dulcza Mała, Suren Vardanian – rysownik, Andrzej Przybyszewski - dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół oraz Ryszard Majdański - poeta.

Wszyscy zebrani mieli okazję podziwiać występy przygotowane przez wychowanków dziesięciu placówek z województwa podkarpackiego. Kolejno wystąpiły grupy z: Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Pnia, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jasła, Grupa teatralna "Żaczek" ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego we Frysztaku,  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ze Strzyżowa, Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Jarosławiu, Zespółu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu, Zespółu Szkół Specjalnych w Dębicy, Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Pniu oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej.

Wysoki poziom artystyczny wszystkich występów jak co roku oczarował widownię. Piękne stroje, rekwizyty, dekoracje zadziwiały pomysłowością, kreatywnością i artyzmem. Jednak najistotniejszą i najpiękniejszą wartością każdego przedstawienia byli mniejsi i więksi artyści, których umiejętności aktorskie, odwaga, zaangażowanie wzruszyło najbardziej zatwardziałe serca. Atmosfery przeglądu nie da się opisać – to trzeba przeżyć. Słowa uznania należą się  osobom które od lat przygotowują dzieci i młodzież do udziału w Przeglądzie, dbając o najmniejsze szczegóły.

Przegląd Małych Form Teatralnych to również okazja do spotkania przyjaciół z dawnych lat i dobra zabawa na widowni. W tym roku zadbał o nią Pan Marek Wrona z teatru „Tajemnicza Szuflada”, który wraz z bajkowymi postaciami Myszką Miki i Mini animował czas w przerwach pomiędzy występami poszczególnych grup i solistów. Wszystkie występy zostały nagrodzone brawami, uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz upominki. 

Po kilku słowach podsumowania, większych i mniejszych wzruszeniach, odśpiewaniu piosenki finałowej „Dłonie” Majki Jeżowskiej przez wszystkich uczestników, pozostała wola zobaczenia się na XI Przeglądzie Małych Form Teatralnych – Dulcza Mała 2020. Wspaniałym podsumowaniem wydarzeń z 23 października są słowa Pani Małgorzaty Żureckiej: „Dziękuję, dziękuję Wam wszystkim, że mogłam przeżyć z wami ten dzień”.

Organizatorzy  dziękują wszystkim, dzięki którym możemy się spotykać oraz wszystkim tym, którzy pozytywnie odpowiadają na Nasze zaproszenie a tym samym uświetniają nasze przedsięwzięcie.

28 października 2019