Odszedł zasłużony działacz społeczny

Powiększ
Odszedł zasłużony działacz społeczny
W sobotę (30 listopada) zmarł Józef Siembab, były radny miejski i długoletni prezes OSP w Dulczy Wielkiej, członek NSZZ Solidarność. Jego pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 14.00 w Dulczy Wlk.

Różaniec za duszę śp. Józefa odmówiony zostanie dziś (3 grudnia) o godz. 16.00 w kaplicy cmentarnej w Zgórsku. Wyprowadzenie urny z kaplicy do Kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej nastąpi 4 grudnia o godz. 13.00. Pół godziny później w świątyni odmówiony zostanie różaniec, a po nim odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa. Następnie odbędzie się przejście na miejscowy cmentarz parafialny.

Józef Siembab urodził się 4 marca 1945 r. w Kiełkowie, podczas wysiedlenia. Był synem Józefa i Stefanii z domu Sito. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Dulczy Wielkiej, a następnie ukończył 3-letnią szkołę zawodową w Mielcu o specjalności ślusarz. Następnie rozpoczął pracę w WSK Mielec. W 1964 r. przeprowadził się na Śląsk i rozpoczął pracę w Energomontażu w Chorzowie. Przez 1,5 roku był delegowany z firmy do pracy w Niemczech Zachodnich. W 1980 r. był współzałożycielem NSZZ Solidarność w chorzowskim Energomontażu.

W międzyczasie, w listopadzie 1968 r. ożenił się z Anną. Małżeństwo miało trzy córki: Beatę, Martę i Sylwię.

W maju 1984 r. powrócił do Dulczy Wielkiej. Założył prywatną firmę hydrauliczną i świadczył usługi dla ludności. Następnie we wrześniu 1990 r. założył prywatny sklep spożywczy w Dulczy. Prowadził go przez 21 lat.

W latach 80-tych XX w. z pomocą ks. Kazimierza Zająca tworzył lokalne struktury Solidarności Rolników Indywidualnych. Był to też czas kiedy przystąpił do organizacji klubu sportowego w wiosce, początkowo zarejestrowanego jako LZS, a później jako KS „Jamnica”. Prowadząc sklep, był głównym sponsorem klubu i jego prezesem w latach 1990 - 93.

Po powrocie do Dulczy Wielkiej włączył się też mocno w działalność OSP w Dulczy Wielkiej. Za jego staraniem jednostka otrzymała sztandar w 1994 r. i samochód „Żuk”, a on został wiceprezesem jednostki. W 1996 r. wybrano go na prezesa OSP i pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 20 lat. Przez wiele lat śpiewał w chórach strażackich w Dulczy Małej i „Cantamus” w Dulczy Wielkiej. Współorganizował różne uroczystości w wiosce np. dożynki, święta strażackie, festyny. Znany był jako wesoły i pogodny człowiek.

Ukoronowaniem jego działalności społecznej była funkcja radnego miejskiego, którą pełnił w latach 2014 - 2018. W Radzie Miejskiej działał w Komisji Bezpieczeństwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Komisji Rewizyjnej.

Za swoją działalność został wyróżniony szeregiem dyplomów, wyróżnień i odznaczeń, otrzymał m.in. Złoty Medal „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (2016) i Medal za Zasługi dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki (2011) i liczne medale strażackie.

Opracowano m.in. na podstawie biogramu zamieszczonego w Encyklopedii internetowej naszemiasto.radomyslwielki.org.pl

3 grudnia 2019