Zimowe obserwacje nieba

Powiększ
Zimowe obserwacje nieba
Korzystając z dobrej pogody Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim, zorganizowało spontaniczne AstroNight. Główne atrakcje to: Superksiężyc i Betelgeza - czerwony nadolbrzym w gwiazdozbiorze Oriona, dziewiąta pod względem jasności gwiazda na nocnym niebie.

 

W sobotę, 8 lutego, Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim zorganizowało obserwacje nocnego nieba z okazji jednego z czterech tegorocznych superksiężyców. W wydarzeniu wzięło udział wiele osób, w tym mundurowi z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wydarzenie okazało się również okazją do pokazania uczestnikom planet, gwiazd i konstelacji tegorocznego zimowego nieba: planety Wenus - najjaśniejszego obiektu po superksiężycu, konstelacji Oriona, ciągle ciemniejącej Betelgezy oraz najjaśniejszego obiektu nieba - Syriusza.

- Zdecydowanie uważamy sobotnią obserwację publiczną za sukces, z którego jesteśmy naprawdę dumni. Zdecydowaliśmy się otworzyć nasze Obserwatorium na kilka godzin przed wydarzeniem, które ostatecznie zyskało nieoczekiwanie wysoką frekwencję - skomentowali koordynatorzy obserwatorium Janusz Grzyb i Tomasz Jeniec.

17 lutego 2020