Pamiętamy o Niezłomnych

Powiększ
Pamiętamy o Niezłomnych
Uroczysta akademia w Szkole Podstawowej, konkursy historyczny i plastyczny oraz Bieg Tropem Wilczym to wszystko złożyło się na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomyślu Wielkim.

 

Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim już od 5 lat organizuje uroczyste akademie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W tym dniu uczniowie i nauczyciele założyli koszulki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Niezłomnych, aby oddać im cześć i rozpowszechniać wiedzę  o nich.

10 marca uczniowie wzięli udział w akademii poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Poznaliśmy sylwetki niektórych z nich, a musimy pamiętać, że w zbrojnym podziemiu działało od 120 do 180 tysięcy polskich żołnierzy. Oprócz tego nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie historycznym i plastycznym. O to nasi zwycięzcy:

W II Szkolnym Konkursie Historycznym Żołnierze Wyklęci - Cześć Waszej Pamięci:

I miejsce Wiktoria Żala

II miejsce Karolina Żala

III miejsce Maryla Bik

Wyróżnienie: Dawid Jarosz i Julian Pleban

W II Szkolnym Konkursie Plastycznym  Żołnierze Wyklęci Cześć Waszej Pamięci zwyciężyli:

I miejsce: Katarzyna Misiewicz

II miejsce: Oliwia Jaszcz

III miejsce: Dominika Bielat

Wszyscy uczestnicy konkursu historycznego oraz plastycznego otrzymali książki opowiadające o losach Żołnierzy Niezłomnych.

Uczniowie mogą zgłębić historię Żołnierzy Wyklętych poprzez studiowanie wystawy pt. ,,Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944 - 1963”, która jest prezentowana na szkolnym korytarzu.

Dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyła się loteria historyczna. Uczniowie, którym udało się wylosować karteczki z wybranym Żołnierzem Niezłomnym oraz z jego pseudonimem, są zwolnieni z odpowiedzi ustnej w marcu na wybranej lekcji. Natomiast uczniowie, którzy wylosowali jednego z królów Polski, mogą przygotować prezentację na jego temat w formie lapbooka.

Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był udział w III Szkolnym Biegu - Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegniemy, by oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, upowszechnić wiedzę na temat najnowszej historii Polski oraz zachęcać do aktywności ruchowej. Bieg na dystansie 1963 m. symbolizuje rok, w którym poległ w walce ostatni Żołnierz Niezłomny, Józef Franczak, ps. Lalek. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy medal.

Inicjatywy zorganizowane  w naszej szkole z tej okazji pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.  Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Za wsparcie podczas realizacji tego projektu, za pomoc i życzliwość serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi  mgr Stanisławowi Taborowi, pani dyrektor Agnieszce Lazur, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. .

Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów, za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań mających na celu szeroko rozumianą edukację:

Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim,

państwu Jolancie i Arturowi Pytka, właścicielom firmy Usługi Remontowo Budowlane „Pytka”,

właścicielom firmy Mrówka - Rochel Polska w Radomyślu Wielkim,

pani Małgorzata Stachowicz,

państwo Furgał, właścicielom Firmy Handlowo – Usługowej,

właścicielom restauracji „Kebab Zone”- państwu Machnik,

właścicielom firmy „Betoniarnia Dubiel” panom Pawłowi i Mirosławowi Dubiel,

panu Grzegorzowi Kula – właścicielowi Firmy Handlowo-Usługowej „Kull”

państwu Katarzynie i Adrianowi Zawierucha

panom Piotrowi i Kazimierzowi  Żala, właścicielom firmy „Pika”;

Czasami wdzięczność trudno jest ubrać w słowa ... wtedy proste ,, dziękujemy” zawiera wszystko, co chcemy wyrazić, dlatego jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za okazane wsparcie.

Imprezę przygotowały: Barbara Żala i Małgorzata Chmura.

10 marca 2020