Mamy Drzewo Roku

Powiększ
Mamy Drzewo Roku
Już oficjalnie! Lipa Św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej zdobywając 15346 głosów internautów została Drzewem Roku 2020 w konkursie zorganizowanym przez Klub Gaja.

 

Na finiszu, po bardzo zaciętej rywalizacji i zmieniającym się co rusz prowadzeniu, pokonaliśmy Sosnę Falenicką z Warszawy. To wszystko dzięki wam. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na Lipę św. Jana - mieszkańcom Gminy Radomyśl Wielki, gmin powiatu mieleckiego, Podkarpacia, różnych zakątków Polski, a nawet rodakom z zagranicy. Dziękujemy wszystkim, a zwłaszcza mediom lokalnym i regionalnym, instytucjom samorządowym, szkołom, poszczególnym Fejsbukowiczom za udostępnianie informacji o głosowaniu na lipę, promowaniu jej w wielu środowiskach. Dziękujemy za wszystkie inicjatywy związane z promocją konkursu i duleckiej lipy drobnolistnej. Gratulujemy właścicielowi drzewa i LOP Okręg Podkarpacki w Rzeszowie zdobycia pamiątkowych statuetek.

Dawała wytchnienie i natchnienie

Nasza laureatka to malownicze, samotnie rosnące od 150-170 lat na skraju pól drzewo. Swoje imię otrzymało od św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Jej piękno i niezwykłość polega na tym, że nie przypomina innych drzew tego gatunku. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem.  Prawdopodobnie posadzono ją, aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom. Jej korona zacienia około 400 metrów kwadratowych powierzchni i można by pod nią zorganizować duże wesele. Lipa od lat stanowi natchnienie dla lokalnych artystów (są jej obrazy i wiersze sławiące jej piękno), a także zjednoczyła społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody. W lutym 2021 roku będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

Rywalizacja do samego końca

Do północy 30 czerwca trwała zażarta walka pomiędzy miłośnikami Sosny Falenickiej a Lipy Św. Jana Nepomucena. Ostatecznie zwyciężyła ponad 150-letnia lipa z Dulczy Wielkiej zdobywając 15346 głosów internautów. Nie co mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanęli Smutni Bracia z Sosnowca (4043 głosów). Statuetka Drzewa Roku 2020 trafi w ręce przedstawicieli LOP z Rzeszowa, którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do właściciela działki, na której rośnie drzewo. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 9 października w Warszawie podczas inauguracji 18. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Ogromne zainteresowanie

W finale 10. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 42 506 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 200 tys. odsłon.

- Można by rzec, że oba drzewa miały bardzo oddany i zdyscyplinowany elektorat. Wygrać może jednak tylko jedno. Gratuluje zwycięzcy świetnej organizacji i nieustępliwości w drodze do pierwszego miejsca. Teraz można już przygotowywać się do bitwy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Tak właśnie buduje się kapitał społeczny wokół wartości przyrodniczych i społecznych – podsumował tegoroczny konkurs szef Klubu Gaja Jacek Bożek.

1 lipca 2020