Uczniowska integracja w Ciężkowicach

Powiększ
Uczniowska integracja w Ciężkowicach
Pierwsze dni września to początek roku szkolnego. Wieloletnią tradycją Zespołu Szkół jest wrześniowa wycieczka integracyjna do Ciężkowic. W tym roku szkolnym, choć trudnym, nie mogło zabraknąć tego punktu w ważnych wydarzeniach szkoły. 16 września, w piękny, słoneczny poranek uczniowie klasy I Technikum wraz z opiekunami udali się w podróż do Ciężkowic.

Pierwszym i najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta na cmentarzu, gdzie spoczywa ksiądz prałat, Kazimierz Zając. Kapłan był wieloletnim katechetą i wychowawcą młodzieży, także tej Zespołu Szkół. I to właśnie dlatego młodzież naszej szkoły w ramach wdzięczności i pamięci modli się, porządkuje grób, stawia kwiaty i znicze. Uczniowie mają również okazję poznać Jego bogatą biografię. Wizyta to także lekcja historii i patriotyzmu.

Kolejnym punktem wycieczki była wędrówka po Rezerwacie Skamieniałe Miasto, który jest częścią Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat jest przykładem tzw. skalnego miasta – zespołu skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni i tworzących różne kształty. Tutaj każda forma ma swoją nazwę, a bardzo często też wiąże się z nią jakaś legenda, mająca tłumaczyć sposób ich powstawania i taki właśnie wygląd. Są tu więc skały podobne do ludzi, zwierząt, przedmiotów czy miejsc.

Wyjazd uczniów, jak co roku, należał do bardzo udanych, pogoda i humory dopisywały, a młodzież miała okazję nie tylko lepiej się poznać, ale także miło i pożytecznie spędzić czas. Ponadto taki wyjazd to zawsze cenna lekcja historii i geografii.

Dziękujemy księdzu katechecie, księdzu Antoniemu, który podjął się roli przewodnika i oprowadził uczniów po rezerwacie przyrody. Przedstawił młodzieży postać księdza Zająca i poprowadził modlitwę przy grobie kapłana. Dziękujemy również Pani Zuzannie Szot, która od wielu lat towarzyszy młodzieży w wycieczce integracyjnej.

 

18 września 2020