Kolejne wydarzenie pod lipą

Powiększ
Kolejne wydarzenie pod lipą
Już w najbliższą niedzielę (27 września) o godz. 16.00 przy lipie św. Jana Nepomucena planowany jest występ Dziecięcego Zespołu Tanecznego Ziemia Mielecka (dawna Abrakadabra) z Samorządowego Domu Kultury w Mielcu.

Choreografem zespołu jest Alicja Skopińska-Parys, akompaniatorem Małgorzata Leśniak z towarzyszeniem Młodzieżowej Kapeli Ludowej Zespołu Pieśni i Tańca Rzeszowiacy - kapelmistrzem Konrad Sosiński).

Dziecięcy Zespół Tańca ZIEMIA MIELECKA – dawna nazwa ABRAKADABRA działa od 1982 r. przy Domu Kultury SCK w Mielcu. Jest najdłużej  działającym dziecięcym zespołem tanecznym  w Mielcu. W jego repertuarze znajdują się tańce i przyśpiewki rodzimego regionu lasowiackiego – naszej etnicznej Ojczyzny, tańce rzeszowskie, żywieckie, śląskie, lubelskie, łowickie, Lachów Sądeckich oraz narodowe tańce polskie.
DZT ABRAKADABRA – ZIEMIA MIELECKA jest laureatem wielu przeglądów i konkursów:

-wojewódzkich: w Rzeszowie, Sędziszowie, Łańcucie, Leżajsku, Busku Zdroju, Chorzelowie, Dębicy, Przeworsku, Głogowie Małopolskim, Przemyślu, Bieczu, Dąbrowie Górniczej, wielokrotnie w Krośnie(zgromadzili już stadko Złotych Kaczek), zarówno za taniec towarzyski – pierwsza  Złota Kaczka była za pokaz „Gwiezdne wojny” wykonaniu formacji tanecznej „Abrakadabra”.

-konkursów ogólnopolskich: w Baranowie Sandomierskim, Małogoszczy,  w Zakrzewie – na zaproszenie Domu Polskiego, w Kielcach gdzie „Abrakadabra „dała piękny koncert transmitowany w TVP 2".

-konkursów międzynarodowych organizowanych w Polsce: Międzynarodowy Festiwal „Krakowiak” w Krakowie
Międzynarodowy Festiwal „Folklor świata” w Zduńskiej Woli
Międzynarodowy Festiwal „Tęcza” w Ełku – laureat
Międzynarodowy Festiwal „Folklor na bank” w Brańsku – nagroda GRAND PRIX
Międzynarodowy Festiwal „Muszelki Wigier” w Suwałkach – I miejsce grupa reprezentacyjna, II miejsce grupa młodsza
DZT „Ziemia Mielecka” wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach zagranicznych połączonych z koloniami artystycznymi: na Słowacji, w Macedonii, w Czarnogórze. Zespół otrzymał certyfikat w Bułgarii: w 2012 r. tancerze zdobyli I miejsce, a para tańca narodowego w formie towarzyskiej Małgorzata Róg i Mikołaj Madej II miejsce. W 2016r. „Ziemia Mielecka” wzięła po raz drugi udział w międzynarodowym Festiwalu „Świat, sztuka i morza” w Bułgarii i zdobyła najwyższą nagrodę – GRAND PRIX FESTIWALU.
Na uwagę zasługuje udział Zespołu w ogólnopolskim festiwalu w Toruniu w 2016r. i zdobycie I miejsca.

25 września 2020