Życzenia dla Powstańców Warszawskich

Powiększ
Życzenia dla Powstańców Warszawskich
Ogólnopolska akcja „BohaterOn” po raz w Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim!

POWSTANIE WARSZAWSKIE !!!

Nadzieja, która zmieniła się w rozpacz.

Bohaterstwo, które zmieniło się w tragedię.

Walczące miasto, które zmieniło się w cmentarzysko.

63 dni walki – 63 dni wiary w wolność!!!

Radomyska szkoła ponownie przystąpiła do akcji BohaterOn, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat II wojny światowej, a w szczególności wiedzy o Powstaniu Warszawskim. BohaterOn - włącz historię!, to nie tylko akcja wysyłania życzeń, ale również promocja historii Polski XX wieku, edukacja w szkołach oraz pomoc materialna dla Powstańców.

2 października radomyscy uczniowie zakończyli realizację projektu BohaterOn, to również dzień, w którym upadło Powstanie Warszawskie. Wspólnie podziękowaliśmy Powstańcom za ich walkę, za ich trud i poświęcenie. Symbolem - aktem naszej solidarności z żyjącymi Powstańcami - była opaska biało-czerwona na przedramieniu  oraz ubiór nawiązujący do okresu II wojny światowej. Atmosferę tego dnia podkreślała muzyka z koncertu "Niezakazane Piosenki”, którą uczniowie słuchali na przerwach.

Przeprowadzone w oparciu o materiały przesłane przez fundację Sensoria oraz materiały IPN, a także relacje uczestników Powstania Warszawskiego dostępne na Youtube lekcje, pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców. Zwieńczeniem lekcji poświęconych rozbudzeniu patriotyzmu w naszych uczniach było wykonanie oraz napisanie wspólnych kartek do Powstańców zawierających słowa uznania, życzenia i podziękowania za Ich poświęcenie i narażanie życia, by dziś Polska mogła być wolna.

Aby wesprzeć materialnie Powstańców, uczniowie wzięli udział w loterii pt. „Każdy los wygrywa”. Los z datą 1944 zwalnia ucznia z odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki w pierwszym semestrze. Loteria cieszyła się dużą popularnością, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla Powstańców.

Uczniowie naszej szkoły dzięki tej akcji poznali przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieliby pozostawić młodym Polakom. Udział w akcji „BohaterON – włącz historię” dał szansę na nawiązanie dialogu pokoleń. Wykonane przez uczniów kartki z życzeniami dla żyjących Powstańców pozwolą wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć Bohaterom, a są to wartości, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy z zaangażowaniem i oddaniem wzięli udział w tej kampani! – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

5 października 2020