Pamięci Niezłomnych

Powiększ
Pamięci Niezłomnych
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Święto to obchodzimy 1 marca, a zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym dniu pamiętamy o  wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej i po niej – najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Uczniowie radomyskiej podstawówki włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj. W tym niełatwym dla uczniów i nauczycieli roku uczniowie naszej szkoły oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym,  poprzez udział w konkursach poświęconych  Witoldowi  Pileckiemu.   Dla uczniów zostały zorganizowane konkursy, które ze względów bezpieczeństwa trwały przez dwa dni. W III Szkolnym Konkursie Plastycznym, III Szkolnym Konkursie Historycznym i I Szkolnym Konkursie  Angielsko - Historycznym wzięło udział 120 uczniów.

Nagrodzeni:

I konkurs Angielsko - Historyczny ,,Witold Pilecki - a true hero”

I miejsce - Julia Lazur kl. VIII a

II miejsce - Emilia Grzyb kl. VIII a

III miejsce - Karolina Żala kl. VII b

Wyróżnieni: Kacper Giża kl. VII c, Aleksandra Siembab kl. VII c, Zofia Litwin kl. VIII a, Nikodem Sorochman kl. VII b

III Konkurs Historyczny ,,Witold Pilecki - Bohater”

Kategoria klasy VII -VIII

I miejsce - Zofia Litwin kl. VIIIa

II miejsce - Emila Grzyb kl. VIIIa

III miejsce -  Karolina Żala kl. VIIb

Wyróżnieni: Aleksandra Siembab kl. VII c, Julia Lazur kl. VIIIa, Karolina Jagoda kl. VII b

III Konkurs Historyczny ,,Witold Pilecki - Bohater” dla klas IV- VI

I miejsce - Kinga Żala kl. IVa

II miejsce - Cyprian Buława kl. V a, Faustyna Szęszoł kl. IVa, Nikodem Krzyżowski kl. V a

III miejsce - Oliwia Jaszcz kl. Va, Patryk Jaszcz kl. VIa, Mateusz Puła kl.Va,  Wojciech Cichoń kl. Va, Karolina Lazur kl. Vb,

III konkurs Plastyczny ,, Witold Pilecki - Bohater”

Kategoria klasy VI - VIII

I miejsce - Karolina Żala kl. VII b

II miejsce - Katarzyna Misiewicz kl. VIII b

III miejsce - Nikodem Sorochman kl. VII b

Kategoria klasy  IV - VI

I miejsce - Zofia Chmura kl. IV a

II miejsce - Karolina Lazur  kl. V b

III miejsce - Kinga Żala kl. IV a

Kategoria klasy I -III

I miejsce - Oliwia Lonczak kl. III b, Aneta Żala kl. III b, Kondrad Lipa kl. II b

II miejcse - Emilia Jołda kl. III a, Patrycja Dygdoń kl.III b, Nikolas Bilik kl. II b

III miejsce Antoni Koczwara kl. III b, Antoni Batko kl. III a, Filip Sołowski kl. II b, Wiktoria Strączek kl. II a.

Nagrodę specjalna przyznajemy  Dominikowi  Wolaninowi z klasy II b, który wspólnie z mamą wykonał  Witolda Pileckiego w naturalnych rozmiarach z kartonu.

Ponadto na godzinach  wychowawczych uczniowie klas IV - VIII oglądnęli film opowiadający o życiu Witolda Pileckiego. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami o niełatwej i tragicznej historii Polski.

Na szkolnym korytarzu  prezentowana jest wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963". Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się loteria historyczna. W tym roku szkolnym uczniowie tylko klas najmłodszych wzięli udział w loterii, w której wylosowanie karteczka z nazwiskiem Witolda Pileckiego  zwalnia ucznia z odpowiedzi ustnej i z zadania domowego tylko jeden raz.

Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był udział w IV Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Ze względu na pandemię i panujące przepisy sanitarne w biegu wzięli udział tylko uczniowie klas III. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali piękne pamiątkowe medale.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w  pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina  osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to  okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Warto podkreślić, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ufundowały wspaniałe nagrody dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, za które serdecznie dziękujemy – przekazuje koordynator projektu mgr Barbara Żala.

3 marca 2021