Ogłoszenie Europejskiego Drzewa Roku 2021

Powiększ
Ogłoszenie Europejskiego Drzewa Roku 2021
W środę 17 marca o godzinie 15.00 zapraszamy wszystkich przyjaciół drzew do oglądania transmisji online z ogłoszenia wyników konkursu Europejskie Drzewo Roku 2021. Polską kandydatką do tego zaszczytnego tytułu była Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, Drzewo Roku 2020 w naszym kraju.

 

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021 trwała przez cały luty na stronie https://www.treeoftheyear.org/ . W konkursie wzięło udział 14 drzew z 14 krajów Europy. Polskę w tym roku reprezentowała Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej w woj. Podkarpackim, która wygrała polską edycję konkursu Drzewo Roku 2020 organizowanego przez Klub Gaja. Od 150 lat rośnie samotnie na skraju wsi w sąsiedztwie rozległych pól, dając cień pracującym w polu i przechodzącym tędy wędrowcom. Swoje imię lipa otrzymała od św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. Drzewo od lat stanowi natchnienie dla lokalnych artystów, a także zjednoczyło społeczność lokalną w sprawie ustanowienia go pomnikiem przyrody.

Wyniki głosowania internautów na Europejskie Drzewo Roku 2021 poznamy już w najbliższą środę. Połączmy się z miłośnikami drzew w całej Europie i świętujmy razem piękno i wyjątkowość tegorocznych zwycięzców. Wydarzenie odbywa się pod patronatem posłów do PE Luděka Niedermayera i Michała Wiezika.

Oglądaj w środę 17 marca o godz.15.00. Transmisja online TUTAJ >>>

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie. W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku  organizuje Klub Gaja. W ten sposób chcemy zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

16 marca 2021