Niecodzienne spotkanie z Powstańcem Warszawskim

Powiększ
Niecodzienne spotkanie z Powstańcem Warszawskim
14 kwietnia uczniowie klas VII a, b i c, VIII a i b, Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim uczestniczyli w niecodziennej, zdalnej lekcji historii z udziałem pana majora Jakuba Nowakowskiego ps. „Tomek”.

 

Był on Powstańcem Warszawskim, żołnierzem Grup Szturmowych Szarych Szeregów, następnie „Zośki” i ostatecznie 9. kompanii dywersyjnej „Żniwiarz”. Brał udział w działaniach powstańczych na Żoliborzu, m.in w ciężkich walkach na terenie byłej fabryki „Opla” oraz w krwawym ataku na Dworzec Gdański. Pan Jakub pomimo swoich 97 lat z przejęciem opowiadał o swoich przeżyciach związanych z walkami w Powstaniu Warszawskim. Z każdą chwilą z tych wspomnień wyłaniał się coraz bardziej dramatyczny obraz Warszawy z czasu powstania: zniszczonej, spalonej, pełnej cierpienia i przelanej krwi oraz ogromnego smutku, gdy powstanie upadło.

Dowiedzieliśmy się również o życiu w okupowanej Warszawie, o działaniach powstańczych, umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o sytuacjach, z którymi przyszło się zmierzyć młodym ludziom w tych niezwykle trudnych warunkach. Uczniowie zadawali Panu Jakubowi pytania, na które chętnie odpowiadał. Zdalna, historyczna lekcja została przeprowadzona dzięki panu Marcinowi Kaczorowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej SZPAK.

- Spotkanie z majorem Jakubem Nowakowskim było doskonałym uzupełnieniem naszych działań w ramach projektu „BohaterON”, w który włączamy się od dwóch lat, a za udział w nim  otrzymaliśmy niedawno piękne podziękowanie. Celem spotkania było  pogłębianie wiedzy młodzieży na temat  Powstania Warszawskiego, poprzez bezpośredni kontakt ze świadkiem historii, a myślą przewodnią, słowa: „Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas…” – przekazuje Barbara Żala.

15 kwietnia 2021