Poznawali Indie

Powiększ
Poznawali Indie
W dniach 9 – 12 czerwca w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II obchodzono Dni Kultury Hinduskiej, które spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej.

Uczniowie w trakcie zajęć z języka angielskiego, przebrani w hinduskie stroje pogłębiali swoją wiedzę na temat Indii, wykonując lapbooki o Indiach. Młodzi radomyślanie dowiedzieli się wielu interesujących faktów o Indiach, poznali narodowe symbole, zobaczyli rupie z wizerunkiem Gandhiego na każdym banknocie. Mieli również okazję nauczyć się pisać w jednym z języków hinduskich - Bengali.  Dla uczniów było to spore wyzwanie. Ciekawostką była możliwość zobaczenia i założenia 6 metrowego sari - tradycyjnego ubioru Hindusek. Dzięki uprzejmości rodziców Filipa z kl. 7 c uczniowie mieli okazję zobaczyć tradycyjny hinduski instrument - sitar, poznać jego budowę, a miłym zaskoczeniem było jego oryginalne brzmienie.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały film przedstawiający zmianę warty na granicy hindusko - pakistańskiej. W tym ceremoniale chodzi o jednoczesne ściągnięcie flag z masztów i zamknięcia bram przejścia zanim zajdzie słońce. Jest to niemalże teatr o charakterze patriotycznym z olbrzymią widownią po obu stronach granicy, a głównymi aktorami są wysocy, postawni żołnierze, którzy swoim wyglądem starają się zastraszyć i olśnić swojego przeciwnika. Uczniowie zachwycili się historią powstania niezwykłej architektonicznej perły indyjskiej kultury - Taj Mahal, który jest jednym z siedmiu cudów świata.  

- Dziękuję wszystkim Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów. Piękne, intensywne kolory i barwy strojów, a także biżuteria pozwoliły poczuć koloryt i egzotykę Indii. Na zakończenie lekcji były ciasteczka i babeczki z hinduskim akcentem, za które również dziękuję Rodzicom. Celem Dni Kultury Hinduskiej było rozwijanie zainteresowań, poszerzenie wiedzy i przekazanie dzieciom, że warto uczyć się języków obcych i poznawać kulturę obcych krajów – przekazuje Barbara Żala.

14 czerwca 2021