Oszczędnie z wodą

Powiększ
Oszczędnie z wodą
Apelujemy do mieszkańców miasta i gminy Radomyśl Wielki o oszczędzanie wody.

W związku z nadejściem fali upałów zwracamy się z apelem do odbiorców o rozsądne i oszczędne korzystanie w okresie letnim z wody z sieci wodociągowej, a w szczególności nieużywania jej do napełniania basenów, podlewania zieleni i mycia samochodów. Apelujemy do mieszkańców i podmiotów gospodarczych o używanie wody z sieci wodociągowej jedynie do celów socjalno-bytowych i gospodarczych. Nieoszczędne korzystanie z wody może spowodować przerwy w jej dostawie, obniżenie ciśnienia w sieci i pogorszenie jakości wody, a co gorsze - może zmusić służby techniczne do czasowych ograniczeń jej dostaw. Liczymy na zrozumienie i poważne podejście do apelu.
Zasoby wody w Polsce kurczą się z roku na rok, dlatego musimy zacząć ją oszczędzać. Już teraz mamy jej trzy razy mniej niż statystyczny Europejczyk, a my, mieszkańcy gminy Radomyśl Wielki, mamy jej jeszcze mniej niż statystyczny Polak. To wynika z sytuacji hydrologicznej, którą mamy z dawien dawna. Przypomnę, że nie posiadamy własnych ujęć wody na terenie naszej gminy, lecz korzystamy z tych zlokalizowanych u naszych sąsiadów. Na naszym terenie wysychają kanały melioracyjne, a w rzekach notuje się minimalne stany wód.
Jeśli już chcemy podlewać trawniki czy ogródki warzywne to róbmy to z głową, ekologicznie i ekonomicznie. Gromadźmy w miarę możliwości deszczówkę w specjalnych zbiornikach, „łapmy” wodę podczas mycia naczyń, itp. i ją wykorzystujmy do nawadniania gleby.

17 czerwca 2021