Imponujące pokazy w Żarówce

Powiększ
Imponujące pokazy w Żarówce
Widowiskowy pokaz dżygitówki, cztery konkursy powożenia zaprzęgami, czempionaty hodowlane klaczy rasy śląskiej i zimnokrwistej to główne atrakcje Parady Konnej, która w niedzielę (22 sierpnia) już po raz 12. odbyła się w Żarówce.

- Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wróciliśmy do Żarówki na Paradę Konną. Bardzo się cieszymy, że możemy kontynuować tę piękną imprezę – powiedział Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego. - Koń był i jest największym przyjacielem człowieka. Był na dobre i na złe. Cieszymy się, że ta impreza jest kontynuowana i że jest tu tak wielkie zainteresowanie sympatyków, przyjaciół i wielbicieli koni, a i że hodowcy i właściciele chcą do nas przyjeżdżać – dodał włodarz.
Przejazd ze szlachtą
Imprezę rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, podczas którego w strojach szlacheckich zaprezentowali się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli mieć wspólne zdjęcie czy selfie z barwnie ubranymi rekonstruktorami. Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził cała imprezę razem z Józefą Smagacz, która od lat, wraz z sołtysem Aleksandrem Mrozem, jest kołem zamachowym tego wydarzenia. W jego organizację włączają się licznie mieszkańcy. Jak chociażby kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady.
Akrobacje Patrycji i Kosolito
Organizatorzy dbają by impreza była atrakcyjna dla oka, stąd widowiskowy pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Te popisy na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, stania na jadącym koniu czy poderwanie konia do wspięcia się na tylnych nogach, wykonała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem na klaczy Kosolito.
Konkursy amatorskie
Tradycyjnie były amatorskie i sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła 19 zaprzęgów.
W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Sebastian Turek z luzakiem Januszem Kałużą (74.06 sek.) końmi Fuerte i Migra. Drugie miejsce zajęli Grzegorz i Magdalena Matuszek z Grodziska Górnego (pow. leżajski) końmi Gwiazda i Roza, trzecie Łukasz Książek (luzak Ewelina Trela) końmi Dumka i Holiza, a czwarte Jarosław Żurek z luzaczką Barbarą Krawiec z Żarówki końmi Rampa i Róża.
W powozach z końmi małymi triumfował Łukasz Panek i Julia Majkutewicz (63.34 sek.) końmi Hasan i Irys. Druga i trzecia lokata przypadła duetowi Mariusz i Łukasz Maziarz odpowiednio końmi Nehrybka i Postęp oraz Nilo i Negat.
Rywalizacja sportowa
Trzeci raz odbył się konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym po raz trzeci triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz (konie Alergia/S I Bora/S - czas: 136.19 sek.). Drugie miejsce zajęła Katarzyna Ulężałko z Ludźmierza (pow. nowotarski) końmi Zofik i Drybin, trzecie - Andrzej Chotarski z Kościelisko (pow. tatrzański) końmi Dartel i Szkuner, a czwarte - Zbigniew Bała końmi Melisa i Estera. Im wszystkim luzakował Tomasz Pożdał.
Po raz drugi rozegrano konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi, w którym obejrzeliśmy osiem przejazdów. Wygrała Patrycja Kołpa z Łowczówka pod Tarnowem koniem Kosalito (113.84 sek.) Drugi był Jacek Pożdał z Podlesia (pow. dębicki) koniem Jawor. W obu przypadkach luzakował Tomasz Pożdał. Trzecie miejsce koniem Lorenzo zajął Stanisław Stasiowski z luzakiem Karoliną Żygłowicz, a czwarte ta sama para, ale w zmienionych rolach. Piąte miejsce klaczą Jaśnie Pani zajęli Jacek i Tomasz Pożdał, którzy mieli najlepszy czas przejazdu 104.82, ale zrzutka na ósmym keglu pozbawiła ich wygranej z powodu punktów karnych.
Czempionaty
W niedzielne popołudnie licznie zgromadzona publiczność w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch rejonowych czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy śląskiej czempionką została Laguna Wiesława Koniecznego z Gniewczyny Łańcuckiej, a wiceczempionką Europa Szczepana Kaczora z Woli Mieleckiej. Trzecie miejsce zajęła Roza Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego (pow. leżajski). Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Hibosie Mateusza Barana z Podlesia (pow. dębicki). Wiceczempionką została Modra Stanisława Leniarta z Brzyskiej Woli (pow. leżajski), a trzecia była Carmen Marka Ziai z Chmielnika (pow. rzeszowski).
To nie wszystko
Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Ponadto do dyspozycji mieszkańców było stoisko Urzędu Miejskiego z ulotkami i materiałami informacyjnymi na temat Programu „Czyste Powietrze”, a także stanowisko Narodowego Spisu Powszechnego. Chętni szczepili się bez rejestracji w terenowym punkcie szczepień przeciw Covid-19. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.
Bez nich ani rusz
Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Radio Leliwa, hej.mielec.pl - fotoreportaż, W Cieniu Jupiterów, Korso - fotoreportaż, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne i promocja.mielec.pl.
Impreza z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. A byli nimi: Geyer Hosaja, Firma Tarapata, Firma Dubiel, Kazimiera Stopa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa, Masarnia Giża Zbigniew, Company Solo, Wyroby tradycyjne Martika Alina i Feliks Jaje, Firma Ogrodnicza Frost, Stadnina koni Andrzej Pelc, Firma Transportowo Handlowa Transmat Stefan Niedbalec, DREWMIX Adam Kurek, Gospodarstwo Sadownicze Tadeusz Cymbor, Grzegorz Wróbel - ubezpieczenia, Przedsiębiorstwo AKPOL Andrzej Krzystyniak, Kazimierz Mrozowski Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Hurtownia Czardasz, SMART KOP Marcin Smagacz, Marzena i Władysław Tabor, Ferma Drobiu Robert Wnuk, Sklep Jeździecki Galop z Ustrzyk Dolnych, Mariusz Gurda, Firma krawiecka BETA Beata Żytniak, Przetwórstwo Wędliniarskie Lucyna i Sebastian Pryga ze Zdziarca.

FOTOREPORTAŻ - kliknij tutaj .

23 sierpnia 2021