Pamiętali o Powstańcach

Powiększ
Pamiętali o Powstańcach
“BohaterOn - włącz historię!” to ogólnopolska akcja wysyłania życzeń dla żyjących Powstańców Warszawskich, ale również promocja historii Polski XX wieku, edukacja w szkołach oraz pomoc materialna dla powstańców.

- 1 października zakończyliśmy realizację projektu BohaterOn. W tym dniu wspólnie podziękowaliśmy powstańcom za ich walkę, za ich trud i poświęcenie. Symbolem - aktem naszej solidarności z żyjącymi powstańcami - była opaska biało-czerwona na przedramieniu oraz ubiór nawiązujący do okresu II wojny światowej. W tym roku zorganizowaliśmy Szkolną Harcerską Pocztę Polową,  nasze uczennice roznosiły kartki, zakładki do książek oraz  gazetki na temat Powstania Warszawskiego. Uczniowie uczestniczyli również w lekcjach przeprowadzonych w oparciu o materiały przesłane przez fundację Sensoria oraz materiały IPN, a także relacje uczestników Powstania Warszawskiego dostępne na Youtube. Dzięki nim nasi uczniowie dowiedzieli się wiele interesujących faktów na temat Powstania Warszawskiego, a także poznali  losy powstańców.  Zwieńczeniem zajęć poświęconych rozbudzeniu patriotyzmu w uczniach było wykonanie oraz napisanie wspólnych kartek do powstańców zawierających słowa uznania, życzenia i podziękowania za ich poświęcenie i narażanie życia, by dziś Polska mogła być wolna – informuje koordynator projektu Barbara Żala.

Chcąc wesprzeć materialnie powstańców, uczniowie po raz kolejny wzięli udział w loterii pt. „Każdy los wygrywa”. Los z datą 1944 zwalnia ucznia z odpowiedzi ustnej lub niezapowiedzianej kartkówki w pierwszym semestrze. Loteria cieszyła się dużą popularnością.

- Udział w akcji "BohaterON – włącz historię" to szansa na nawiązanie dialogu pokoleń, a wykonane kartki z życzeniami dla żyjących powstańców pozwolą wyrazić wdzięczność, szacunek oraz pamięć o bohaterach, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Wszystkim  nauczycielom, uczniom  oraz rodzicom, którzy zaangażowali się ten projekt składam serdeczne podziękowanie – przekazuje Barbara Żala.

5 października 2021