O rzezi wołyńskiej w Radomyślu Wielkim

Powiększ
O rzezi wołyńskiej w Radomyślu Wielkim
W najbliższą niedzielę, 24 października, o godz. 17:00 w Radomyślu Wielkim będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie…”. Wzbogaci ją prelekcja prof. Adama Kulczyckiego dotycząca rzezi wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w czasie II wojny światowej.

Wydarzenie to wpisuje się w upamiętnienie 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na Wołyniu.

Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” została przygotowana przez: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM oraz Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie. Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja pt. „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. Wygłosi ją prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy.

Wystawę będzie można zobaczyć na sali sportowej byłej szkoły podstawowej przy ul. Ogrodowej 1. Organizatorami wydarzenia są Gmina Radomyśl Wielki, Samorządowe Centrum Kultury w Radomyślu Wielkim i Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie. Honorowy patronat objął burmistrz Józef Rybiński.

20 października 2021