W lokalnych miejscach pamięci

Powiększ
W lokalnych miejscach pamięci
W październiku uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Zdziarcu udali się na wycieczkę szlakami miejsc pamięci narodowej, znajdujących się na terenie naszej gminy.


Zwiedzanie rozpoczęli od poznania historii Radomyśla Wielkiego, którą przedstawił dr Andrzej Przybyszewski. Zapoznali się z historią miasta, począwszy od XVI w po czasy współczesne. Pan przewodnik szczególną uwagę zwrócił na tragiczne losy miasteczka w czasie II wojny światowej, gdzie w lipcu 1942r. Niemcy rozstrzelali w masowych egzekucjach większość społeczności żydowskiej Radomyśla Wielkiego. Dzisiaj świadectwem tamtejszej zbrodni jest cmentarz żydowski, znajdujący się w pobliskim lesie.
Uczniowie odwiedzili również cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej, założony przez Austriaków oraz mogiły żołnierzy polskich z czasów II wojny światowej. Następnie udali się do kościoła parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego z XVIII w. Idąc  ulicami miasta zwrócili uwagę na pamiątkową tablicę poświęconą porucznikowi AK i cichociemnemu Zbigniewowi Matuli ps. „Radomyśl”.
Kolejnym celem wycieczki było Zgórsko, najstarsza wieś w gminie Radomyśl Wielki, która kilka lat temu obchodziła 900 lat istnienia. Pan dr Andrzej Przybyszewski zapoznał młodzież z historią wsi oraz późnobarokowego kościoła pochodzącego z XVIII wieku, zbudowanego z fundacji Michała Ossolińskiego. Młodzi zapoznali się również z pamiątkowymi tablicami, poświęconymi: Ks St. Kaczmarczykowi, który za swoją działalność w ZWZ-AK został zamordowany w Oświęcimiu; Ludwikowi Lonczakowi, zamordowanemu przez NKWD i Józefowi Buremu z AK. Przy tej okazji poznaliśmy historie działalności AK na terenie gminy Radomyśl Wielki. Następnie udali się pod pomniok poświęcony rabacji chłopskiej z 1846r. I tutaj usłyszeli kilka słów o tych wstrząsających wydarzeniach, które rozegrały się  na terenie Zgórska. Kolejnym celem podróży było Podborze, gdzie Niemcy w 1943r. za pomoc udzieloną Żydom spalili kilka domów. O tych tragicznych dniach informuje pamiątkowa tablica. Wycieczkę zakończyli w pizzerii w Radomyślu Wielkim. - W imieniu młodzieży i Grona Pedagogicznego pragniemy podziękować panu dr Andrzejowi Przybyszewskiemu za niezwykle ciekawą i sugestywną lekcje historii - przekazuje Bożena Rajska.

16 listopada 2021