Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Powiększ
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 4 marca 2022 r.  oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i oddających życie za nasz kraj. W tym  roku uczniowie radomyskiej szkoły oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym, poprzez udział w konkursach oraz w już V Szkolnym Biegu, Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.   Dla uczniów zostały zorganizowane konkursy historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny. Oto nagrodzeni:

II Szkolny Konkurs angielsko - Historyczny ,, gen August Emil ,,Nil” - the hero”

I miejsce - Oliwia Jaszcz kl. VI a

II miejsce - Antoni Marczyk kl.VI a, Lena Baran kl.Vb

III miejsce - Faustyna Szęszoł kl. V a

Wyróżnienie:

Filip Łempa kl VII a, Patryk Jaszcz kl.VI a, Idzik Magdalena kl. VI a,  Dominik Idzik kl. IV b

III Szkolny  Konkurs Historyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,, Nil” - bohater ”

I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. Va

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Pleban kl. VIII a

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil” - Bohater dla klas IV - VIII

I miejsce - Amadeusz Skiba kl. VIa

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Marczyk kl. VI a

Wyróżnieni: Szęszoł Faustyna kl. Va, Jaszcz Patryk kl. Vi a, Krzyżowski Nikodem kl. VIa

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil’’ - Bohater” dla klas 0-III

I miejsce - Anita Krzyżowska

II miejsce - Wiktoria Strączek

III miejsce - Szymon Marczyk

Wyróżnieni: Milena Giża, Karol Duda

Ponadto na lekcjach historii uczniowie klas VII i VIII oglądali film pt. ,,Generał Nil”. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami o niełatwej i tragicznej historii Polski.

Na szkolnym korytarzu prezentowana jest wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963" oraz nagrodzone krzyżówki historyczne oraz angielsko - historyczne. Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w V Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Dzięki współpracy z Fundacją Polskie Wartości wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowe medale.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina  osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Warto podkreślić, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie ufundowały nagrody dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole z tej okazji, za które  dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców za wsparcie oraz aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym dniu pamiętamy o wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.

11 marca 2022