Festiwal lokalnych miodów

Powiększ
Festiwal lokalnych miodów
Dziś, 20 maja, obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Przy tej okazji w dniach 19-20 maja w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim można było skosztować miodów z lokalnych pasiek, wypieków i napojów na bazie miodów czy potraw z użyciem owocu pracy pszczół.

Stoisko przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół, który działa pod egidą Stowarzyszenia „Szkoła dla wszystkich”, jako część „Festiwalu Produktów Lokalnych, Rękodzieła Artystycznego i Ludowego” realizowanego przez Gminę Radomyśl Wielki w ramach unijnego projektu grantowego. Na suto zastawionych stołach królowały różnego rodzaju miody z lokalnych pasiek (np. akacjowy, lipowy, rzepakowy, nawłociowy, wielokwiatowy, z dodatkiem malin); wypieki na bazie miodów (np. pierniki, pierniczki, szarlotka z polewą miodową, miodownik, ciasto przekładane z kremem i miodem, ciasto orzechowo-miodowe, cynamonowe, owsiane i kruche ciasteczka z miodem); napoje na bazie miodu i potrawy z użyciem miodu.

Na stoisku znalazły się też m.in. tablice edukacyjne dotyczące miodów, pszczół i pszczelarstwa np.: „Miód, jego rodzaje i właściwości”, „Owady pożyteczne w rolnictwie ekologicznym”, „Rośliny miododajne" oraz sprzęt pszczelarski. Były też ulotki dotyczące dobroczynnych właściwości miodu i receptur z zastosowaniem miodu, itp.

Przybyli do Zespołu Szkół nie tylko mogli wzrokowo podziwiać miody i kulinaria wytworzone na ich bazie, ale również otrzymali paczuszki z produktami ze stosika do degustacji w domu. W sumie wydano 150 takich zestawów.

Wykonanie stoiska z kulinariami wpisało się w projekt grantowy pt. „Promocja obszaru objętego LSR PROWENT poprzez realizację inicjatyw upowszechniających lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne” realizowanego przez LGD PROWENT z poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-20”.

logotypy UE, PROWENTU, LEADERA i PROW-u

20 maja 2022