Eksploracje z radomyskim obserwatorium

Powiększ
Eksploracje z radomyskim obserwatorium
W sobotę, 21 maja, zespół Obserwatorium Astronomicznego w Radomyślu Wielkim uczestniczył w pikniku naukowym Eksploracje 2022 zorganizowanym w Rzeszowie pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i Stowarzyszenia ExploRes.


Stanowisko obserwatorium reprezentowane przez Janusza Grzyba, Dominika Hamalę, Jacka Leśniowskiego i Adriana Moździerza, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Szczególną atrakcją była możliwość obserwacji na żywo plam na Słońcu oraz protuberancji, czyli jasnej struktury widocznej ponad brzegiem tarczy naszej dziennej gwiazdy. Oprócz tego w mobilnym planetarium można było zobaczyć prelekcję o niebie nad Rzeszowem oraz film opisujący Układ Słoneczny. Dla najbardziej wytrwałych pasjonatów astronomii przeznaczony był seans filmowy pt. Ciemna materia. Zespół obserwatorium zorganizował łącznie pięć sesji filmowych, a każda z nich wypełniła po same brzegi kopułę planetarium.
Kilkuset zwiedzających miało okazję także porozmawiać z zespołem i wielu spośród nich wyraziło podziw, że w Radomyślu Wielkimi działa najpopularniejsze obserwatorium astronomiczne na Podkarpaciu.

24 maja 2022