Tłumy na pokazach konnych

Powiększ
Tłumy na pokazach konnych
Widowiskowy pokaz kawaleryjski, kadryl, cztery konkursy powożenia zaprzęgami, czempionaty hodowlane klaczy rasy śląskiej i zimnokrwistej to główne atrakcje Parady Konnej, która w niedzielę (29 maja) już po raz 13. odbyła się w Żarówce.

Imprezę rozpoczął tradycyjny przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, który poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im.5 Pułku Strzelców Konnych, a w jego trakcie w strojach szlacheckich zaprezentowali się także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piast. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli mieć wspólne zdjęcie czy selfie z barwnie ubranymi rekonstruktorami.

Tradycyjnie już Marek Gibała, dyrektor Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa, zaprezentował tegorocznych uczestników i poprowadził całą imprezę razem z Józefą Smagacz, która od lat, wraz z sołtysem Aleksandrem Mrozem, jest kołem zamachowym tego wydarzenia. W jego organizację włączają się licznie mieszkańcy. Jak chociażby kapela Żarowianie, która koncertowała podczas przejazdu zaprzęgów, jak i później podczas Parady.

Prezentacje i konkursy

Licznie przybyli widzowie mogli zobaczyć pokazy przygotowane przez kawalerzystów, jak i młode amazonki ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie. Jak zwykle odbyły się amatorskie i sportowe konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i jednokonnymi. Wystąpili w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. W sumie publiczność zobaczyła rekordowe 26 zaprzęgów. Wyniki – kliknij tutaj.

Czempionaty

W niedzielne popołudnie licznie zgromadzona publiczność w Żarówce mogła także podziwiać 10 klaczy w dwóch rejonowych czempionatach hodowlanych. Wśród klaczy rasy śląskiej czempionką została Lekra Wiesława Koniecznego z Gniewczyny Łańcuckiej, a wiceczempionką Hrabinka Grzegorza Matuszka z Grodziska Górnego (pow. leżajski). Trzecie miejsce zajęła Helen Wiesława Koniecznego. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Eurze Stanisława Leniarta z Brzyskiej Woli (pow. leżajski). Wiceczempionką została Laguna Andrzeja Pelca z Czarnej (pow. łańcucki), trzecia była Bistyka Ewy Ziai z Chmielnika (pow. rzeszowski), a czwarta Walia Tadeusza Łaza z Podborza.

Podziękowania

Podczas imprezy nie brakowało chętnych, aby zajrzeć do końskich boksów czy skorzystać z gastronomii. Z kolei dzieci chętnie bawiły się na dmuchańcach. Na zakończenie odbyła się jeszcze zabawa taneczna.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski i Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim oraz miejscowa OSP. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego i Starosta Powiatu Mieleckiego, zaś patronat medialny: Radio Leliwa, hej.mielec.pl - fotoreportaż, W Cieniu Jupiterów - fotorepotraż i video, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne i promocja.mielec.pl.

Impreza z takim rozmachem nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. A byli nimi: Masarnia Zbigniew Giża Sp.J., Kazimiera Stopa Zakład Przetwórstwa Mięsnego Czesław Stopa, MARTIKA – Ubój i Przetwórstwo Mięsne Alina i Feliks Jaje, Firma Company Solo Maciej Kizior, Bank Spółdzielczy w Radomyślu Wielkim, Betoniarnia Firma DUBIEL Sp. z.o.o, FROST Usługi Ogrodnicze Tomasz Mróz, Geyer&Hosaja, Jan Tarapata – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Stadnina koni Andrzej Pelc, Firma Transportowo Handlowa Transmat Stefan Niedbalec, DREWMIX Adam Kurek, Kazimierz Mrozowski Zakład Przetwórstwa Mięsnego, AKPOL Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Andrzej Krzystyniak, Grzegorz Wróbel – ubezpieczenia, Hurtownia Czardasz, SMART - KOP Marcin Smagacz, Firma Ogrodnicza Krzewy Ozdobne i Choinki Świąteczne Władysław Tabor, Mariusz Gurda, Firma krawiecka FPHU BEATA Beata Żytniak, Tradycyjne Wyroby Wędliniarskie Sebastian Pryga, Piekarnia Warjas.

FOTOREPORTAŻ - kliknij tutaj.

1 czerwca 2022