Dożynkowe pokazy

Powiększ
Dożynkowe pokazy
Społeczność gminy oddała hołd rolniczej pracy podczas Dożynek Gminnych, które 21 sierpnia odbyły się w Zgórsku.

 

Impreza rozpoczęła się w miejscowym kościele parafialnym mszą świętą sprawowaną w intencji rolników przez ks. proboszcza Wiesława Nowaka. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejechał na stadion, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tam starostowie dożynek Maria Żala i Edward Ukleja przekazali dorodny bochen chleba, upieczony z tegorocznego zboża, gospodarzowi dożynek Janowi Miękosiowi, który obiecał dzielić go uczciwie i sprawiedliwie.

- Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt polskiej wsi, polskiego rolnictwa. To wspaniała, wielowiekowa tradycja. Symbolem dożynek jest właśnie wieniec uwity z kłosów zbóż, owoców i jarzyn oraz ten życiodajny chleb upieczony z tegorocznego zboża – powiedział burmistrz Józef Rybiński dziękując wszystkim rolnikom za całoroczną pracę, a grupom wieńcowym za wykonanie 26 wieńców, które wzięły udział w gminnym przeglądzie.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył sie pokaz dawnych metod młócenia i mielenia zboża (ZOBACZ). Były też koncerty w wykonaniu kapeli Radomyślanie i zespół Ogórki. Nie zabrakło dmuchańców dla dzieci. Każdy mógł się posilić różnymi potrawami, wędlinami i ciastami. Na zakończenie odbyła się potańcówka.

Fotoreportaż z dożynek: kliknij tutaj i tutaj.

22 sierpnia 2022